Koronavirüs varyantlarının bulaşıcılığının artmasının nedeni araştırıldı

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, ısı ve güneş ışığının Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsünün tesirini azaltıcı etkilerinin,  virüsün farklı varyantları için de geçerli olduğunu ortaya koydu.

Araştırma bu durumun, yeni varyantların artan bulaşıcılığının aerosollerin çevresel koşullarda hayatta kalma yeteneğindeki herhangi bir farktan kaynaklanmadığını gösterdi.

Koronavirüsün yeni varyantlarının bulaşıcılığının artmasının nedeni, virüsün çevresel dayanıklılığının artması değil.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) Bilim ve Teknoloji Müdürlüğü (S&T) tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, ısı ve güneş ışığının Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsünün tesirini azaltıcı etkileri,  virüsün farklı varyantları için de geçerli.

Araştırma, bu durumun, yeni varyantların artan bulaşıcılığının aerosollerin (havada asılı durabilen katı veya sıvı parçacıklar) çevresel koşullarda hayatta kalma yeteneğindeki herhangi bir farktan kaynaklanmadığını gösterdi. 

S&T’nin Ulusal Tehdit Tehlikeleri ve Riskleri için Olasılık Analizi (PANTHR) programı kapsamında yürütülen araştırma, hakemli bilimsel bir dergi olan Journal of Infectious Diseases’da yayımlandı.

Virüs güneş ışığında bozuluyor

Araştırmada, enfeksiyona neden olan virüsün farklı varyantlarının güneş ışığından etkilenerek bozulduğu ve etkisinin azaldığı saptanırken, sıcaklık ve nemin bozulma hızı üzerinde daha az etkisi olduğu gözlendi. 

Araştırmacılar, belirli varyantların daha hızlı yayılabildiğini veya daha ölümcül olabileceğini belirledi. Ancak virüsün varyantlarının, virüsün kendisiyle benzer şekilde hayatta kaldığını ve bu nedenle bulaşıcılıktaki farklılıkların muhtemelen aerosol stabilitesindeki (havada asılı durabilen katı veya sıvı parçacıkların direnme kabiliyeti)  farklılıklardan kaynaklanmadığını belirledi.

(Visited 6 times, 1 visits today)