Koronavirüs, gençlerde ”dışarı çıkma korkusu” yarattı

Koronavirüs 2’inci Dalga Sonrası Türkiye Araştırmasına göre,  salgın denince artık  hissedilen duygu sadece  ”korku”.  Bu korku özellikle gençler için ”dışarı çıkmama”ya kadar varıyor.  Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 31’i, dışarı ”hiç ya da nadiren” çıktığını ifade etti.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü ve Method Research Company işbirliğinde gerçekleştirilen ”Koronavirüs 2’inci Dalga Sonrası Türkiye Araştırması” sonuçları açıklandı.Sosyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Aydın Öztürk ve Method Research Company Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Kılıç tarafından açıklanan sonuçlar, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından değerlendirildi. 

Salgın size ne hissettiriyor?

Sosyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Aydın Öztürk,  Nisan 2020’de yaptıkları araştırmayla karşılaştırıldığında, ”salgının hissettirdikleri konusunda karşılarına olumlu herhangi bir kelimenin  çıkmadığının” altını çizdi.

Nisan ayındaki araştırmada, aralarda bir yerlerde endişe ve kaygının yanı sıra  maneviyat, kıymet bilme ve  şükretmek gibi  kavramlar vardı. Ancak bu araştırmamızda olumlu herhangi bir kelime bile karşımıza  çıkmıyor. Bunların yerine sadece ve sadece korku,  endişe, yalnızlık, umutsuzluk ve kaygı var.

20 kişiden 1’i hiç dışarı çıkmamış

Araştırma sonuçlarına göre, bir yıldır 20 kişiden 1’i hiç dışarı çıkmamış. 4 kişiden 1’i de hiç eve girmemiş. Sürekli dışarıda olan yüzde 25’lik bir grup var.

Hiç ya da nadiren dışarı çıkarım” diyenler arasında, kadın oranı yüksek. 

Gençlerde dışarı çıkma korkusu başladı

Gençlerde dışarı çıkma korkusu başladı. Japonya’da yakında zamanda böyle bir çalışma var. 25 altı genç katılımcıların yüzde 31’i, ”hiç ya da nadiren çıkıyorum” diyor. Çıkabilecekleri saatlerde de çıkmadıklarını gördük. 56 yaş üstünde de aynı şey var.

(Visited 14 times, 1 visits today)