Türkiye’nin ”koronavirüs şarkısı” hangisi?

”Koronavirüs 2’inci Dalga Sonrası Türkiye Araştırması” sonuçları açıklandı. İkinci dalganın neden olduğu etkileri gözler önüne seren araştırma, Türkiye’nin koronavirüs şarkısını da ortaya çıkardı. 56 şehirden 3 bin 500 kişinin katıldığı araştırmaya göre, ”pandemi dönemini en iyi yansıtan şarkılar” hangileri?

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü ve Method Research Company işbirliğinde gerçekleştirilen ”Koronavirüs 2’inci Dalga Sonrası Türkiye Araştırması” sonuçları açıklandı.

Türkiye’nin 56 şehrinde 18 yaş üstü 3 bin 500 kişiyle gerçekleştirile araştırma Kasım 2019, Nisan ve Eylül 2020 yılında yapılan araştırma sonuçlarıyla da karşılaştırıldı. Aşıdan, kaygıya  ikinci dalganın neden olduğu etkiler gözler önüne serildi.

Salgında Türkiye’ye en çok bu şarkıyı söyledi

Araştırma, salgında Türkiye’nin en çok söylediği şarkıyı da ortaya koydu. Katılımcıların büyük çoğunluğu, ” Pandemi dönemini yansıtan bir şarkı söyleseniz hangisini söylerdiniz ?” sorusuna ”Ben Yoruldum Hayat’‘ şarkısı cevabını verdi.

Kadınlar en çok Göksel’in ”Depresyondayım”,  erkeklerse  Müslüm Gürses’in ”İtirazım Var” isimli şarkısının, kendilerini en iyi şekilde yansıttığını söyledi.

Yine, ‘Güzel Günler Göreceğiz”, ”Geçer geçer daha öncekiler gibi” ve ”Dünyadan Uzak” şarkıları da, Türkiye’nin pandemiyle ilgili duygu  ve düşüncelerini en iyi anlatan şarkılar sıralamasına girdi.

”Yüzde  80-90 arabesk hissiyatındayız”

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şunları söyledi:

Arabesk hissiyatı  insanı depresyona sokan, depresyondan olmaktan zevk aldıran bir yaklaşımdır. Teselli olabilir ancak geçici olmalı. Yaşam sistemi haline gelmesini tehlikeli görüyorum. Bu durum insanın üretkenliğini azaltır. Rahatlama yöntemi olabilir ama insanın özgüvenini düşürür, insanda acizlik duygusu, yetersizlik duygusu oluşturur.

(Visited 18 times, 1 visits today)