KKTC’de vakaların yüzde 80’i mutant kaynaklı

KKTC’de son günlerde artan Covid-19 vakalarına, ilk kez İngiltere’de ortaya çıkan mutasyona uğramış virüsün neden olduğu belirlendi. 

Yakın Doğu Üniversitesi DESAM Araştırma Enstitüsü Covid-19 PCR Tanı Laboratuvarında yapılan analizler sonucunda, İngiltere’den dünyaya yayılan SARS-CoV-2 virüsünün mutasyona uğramış varyantının KKTC’de tespit edildiği açıklandı.

Covid-19 PCR Laboratuvarında Kasım-Aralık 2020 ve Ocak-Şubat 2021 aylarında Covid-19 tanısı konmuş 17 örnekte yapılan analizlerde, “B117” olarak bilinen İngiliz varyantının KKTC’de yayıldığı saptandı. Analizlerde 17 örnekten 9’unda “B117” varyantı olduğu tespit edildi.

Şubat ayındaki vakaların yüzde 80’i mutant kaynaklı

KKTC’de İngiltere varyantına ait ilk vaka 13 Ocak’ta görüldü.

3 Şubat’ta ise Covid-19 tanısı konulan 10 vakadan 8’nin “B117” varyantı olduğu saptandı. Yapılan analizlerle, günlük vaka sayısının 50’nin üzerine çıktığı KKTC’de, bu artışın nedeninin, ilk kez İngiltere’de tespit edilen ve bulaşıcılığı yüzde 70 oranında yüksek olan, mutasyona uğramış virüs olduğu tespit edildi. 

Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ: “KKTC’de İngiltere mutantının yayıldığını saptadık.” 

DESAM Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, Covid-19 PRC Tanı Laboratuvarında yaptıkları analizlerde, ilk kez İngiltere’de ortaya çıkan N501Y mutasyonuna sahip B117 İngiliz varyantının KKTC’de Ocak 2021’in ortalarında görülmeye başlandığını tespit ettiklerini söyledi.

Bu varyantın hızlı bir yayılım göstererek, son günlerde enfekte olan kişilerin büyük bir çoğunluğunda görüldüğünü belirten Prof. Dr. Şanlıdağ, mutasyona uğramış virüsün, KKTC’deki Covid-19 vaka sayılarındaki artışa neden olduğunu dile getirdi. 

Yeni varyantın hastalığın seyrini değiştirmediğini ancak daha hızlı yayılım gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Şanlıdağ, “İngiliz varyantı koronavirüsün bulaştırıcılık sayısını gösteren Ro değerini 0.4 ile 0.7 arasında değiştirerek bulaşıcılığı yüzde 50 ila yüzde 75 oranında artırıyor” dedi.

DESAM Araştırma Enstitüsü Covid-19 PCR Laboratuvarı sorumlularından ve araştırmacısı Doç. Dr. Mahmut Çerkez Ergören de, bu yeni varyantın enfeksiyon sayısının artmasına yol açtığını dile getirerek, İngiliz varyantının, virüsün insan hücrelerini bağlayan ve girişini kolaylaştıran S proteinlerinde oluşan mutasyonla ortaya çıktığını söyledi.

(Visited 6 times, 1 visits today)