Kızamık yeniden hortladı

Son dönemlerde kızamık vakaları yeniden arttı. Özellikle İstanbul vakaların en yoğun görüldüğü şehir. Kızamık nedeniyle bir çocuğun yoğun bakıma alındığı öğrenildi.

Sağlık Bakanlığı harekete geçerken, uzman isimler, uzun zaman sonra hastalığın yeniden hortlaması ile ilgili olarak çocukluk döneminde yapılmayan aşıları neden olarak gösterdi.

Kızamık, uzun zamandır hayatımızda olmayan bir bulaşıcı hastalık. Son dönemde özellikle İstanbul’da vakalar artmaya başladı. Hatta bir çocuk yoğun bakıma bile alındı. Uzmanlara göre bu artışın en önemli nedeni çocukluk çağı aşılarının reddedilmesi.

Çocukluk aşılarını reddedenlerin sayısı arttı. Yok olmaya yüz tutan kızamık yeniden ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı aşı takvimine göre verem, çocuk felci, su çiçeği gibi ölümcül hastalıklardan koruyan aşılar, doğumdan itibaren kademeli olarak tüm çocuklara yapılıyor. O aşılardan biri de kızamık. Çocukluk çağında yapılan ve en az iki doz aşıyla engellenen, yapılmadığı takdirde ölüme kadar götüren kızamık, şimdilerde hastanelerde eskisi kadar seyrek değil. Sebebi ise yapılmayan kızamık aşısı. Artan vakalar Sağlık Bakanlığını da harekete geçirdi. Doktorlara kızamık vakalarına karşı bildiri geldi.

(Visited 21 times, 1 visits today)