Kırmızı et alerjinizin nedeni ”kene” olabilir

Özellikle yaz aylarında görülme sıklığı artan kene, sadece Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olmuyor. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneğine göre, kene ısırığı bazı kişilerde kırmızı et alerjisini de ortaya çıkarıyor. 

 

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) Üyesi Doç. Dr. Güzin Özden, kene ısırığı sonrasında bazı hastalarda kırmızı et alerjisi geliştiğini anlattı.

Kene ısırığı neden kırmızı et alerjisi yapıyor?

Başta ABD olmak üzere pek çok ülkede kene ısırığı sonrası daha önce sorunsuz kırmızı et tüketebilen kişilerde, kırmızı et alerjisi geliştiği saptandı. 

Tüm memeli hayvanların etinde alfa gal (galaktoz-α−1,3-galaktoz oligosakkaridi) isimli bir madde bulunur. Kene ısırığı sonrası kişide alfa gale karşı alerji gelişir ve o zamana kadar sorunsuz memeli hayvanların etlerini tüketebildiği halde alerji geliştikten sonra kırmızı et yediğinde alerjik reaksiyonlar gösterir.

Kene ısırığı olmadan da alerjisi gelişir mi?

Kene ısırığı olmadan da bazı hastalarda kırmızı et alerjisi gelişebilir. Tüm hastalarda et alerjilerinin  nedeni tam olarak açıklanamamakta. Az görülmesinin nedeni, etin pişirilme sonucu alerjen oranının azalmasına bağlanabilir.

Kırmızı et sonrası bu belirtilere dikkat 

Kırmızı et alerjisi, et tüketimin hemen sonrasında gelişen kaşıntı, deride kızarıklık, dudakta şişme, karın ağrısı ve ishal ile gelişenerken tip” veya 4-6 saat sonra kaşıntı kızarıklık kabarma, halsizlik, kusma, karın ağrısı, ishal, nefes darlığı, bayılma ile gelişen “geç tip” reaksiyonlar olarak ikiye ayrılıyor.

Hızla ortaya çıkan belirtilerin şiddetli olma eğilimi çok daha yüksektir ancak kırmızı et tüketimi sonrası gelişen geç alerjik belirtilerin de şiddetli olma eğilimi  bulunmakta.

Her kırmızı et yediğinizde şiddetli veya hafif fark etmeksizin bazı belirtiler yaşıyorsanız mutlaka bir alerji uzmanına başvurun ve kırmızı et alerjisi için tetkik yaptırın.

(Visited 12 times, 1 visits today)