Kemik sağlığı için bu balıkları kılçıklarıyla tüketin

Hamsi, palamut, lüfer, istavrit ve niceleri… Sonbaharla birlikte tezgahları süsleyen balığın faydaları saymakla bitmez. Beslenme uzmanları, bazı kurallara uyarak balığın besin değerini artırmanın mümkün olduğuna işaret ediyor. Kemik sağlığını korumak için de bazı balıkları kılçıklarıyla yemeyi öneriyor.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aybala Akkülah, balığın besin değerinin nasıl artırılacağına ilişkin ipuçlarını paylaştı.

Balığı oda sıcaklığında 2 saatten fazla bekletmeyin

Taze balıklar pulları ve içi hemen temizlendikten sonra uygun bir kapta, buzdolabında 1-2 gün, derin dondurucuda ise 3-6 aydan fazla saklanabilir.  Satın aldıktan veya buzdolabından çıkardıktan sonra oda sıcaklığında 2 saatten fazla bekletilmeden tüketilmeli.

Kızartmayın, hafif sulu bırakın 

Özellikle küçük balıklarda tercih ettiğimiz kızartma yönteminde, yüksek ısıya maruz kalması nedeniyle yapılarının bozulması sonucu protein içeriği azalıyor. Ağırlığının yarısı kadar yağ çektiği için kalori miktarı da  artıyor. Balığın besin değerinin düşmemesi için ızgara, fırınlama veya buharda pişirme gibi daha sağlıklı teknikleri tercih edin. Balığı fazla pişirmeden, hafif sulu kalacak şekilde pişirmeye özen gösterin.

Kılçıklarını atmayın

Hamsi ve istavrit gibi küçük balıkları, sağlığa olumlu etkilerini arttırmak için kılçıklarıyla tüketmenizde fayda var. Kılçıkta bulunan yüksek oranda kalsiyum ve fosfat içeriği özellikle kemik sağlığını koruyarak osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Ayrıca eklem ağrılarına da iyi geliyor.

Üzerine bolca limon sıkın

C vitamini balıkta en az bulunan bir vitamin. Omega-3,  kalp-damar sağlığını korumak ve vücut direncini arttırmak için vücudumuzda üretilmeyen, mutlaka dışarıdan almamız gereken önemli bir yağ asididir. Limonda bulunan C vitamini ve antioksidanlar omega-3’ün vücutta kullanımını arttırıyor. Dolayısıyla salatalarınıza ve balığın üzerine limon sıkarak hem lezzetini, hem de sağlığa olumlu etkilerini arttırabilirsiniz.

Soğan, sarımsak şart!

Balığın vazgeçilmezi soğan ve sarımsağın içeriklerinde bulunan kuersetin gibi antioksidanlar bağışıklık sistemimizin daha güçlü olmasına katkı sağlıyorlar. Özellikle yüksek kan şekeri seviyesine sahipsiniz balığın yanında tüketeceğiniz soğanla, daha dengeli kan şekeri seviyesi elde edebilirsiniz.

Yeşil salatasız olmaz

Balığın yanına çok yakışan yeşil salatayı asla ihmal etmeyin. Marul, göbek ve maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler ile üzerine sıktığınız limonla C vitamini miktarını yükseltebilir, bu sayede balıkta bulunan omega-3’ün emilimini arttırabilirsiniz.

(Visited 72 times, 1 visits today)