Kanser hastalarına düşük maliyetli ve yüksek etkili iki yeni nesil tedavi için işbirliği

Abdul Latif Jameel Health firması ile yeni nesil bir ilaç şirketi olan EQRx, Orta Doğu, Afrika ve Türkiye genelindeki milyonlarca insan için uygun fiyatlı iki yeni akciğer kanseri tedavisinin piyasaya sürülmesi amacıyla yeni bir stratejik iş birliğine imza attı.

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri tedavisinin Faz III çalışmalarında pozitif veriler ortaya koyan iki ürün adayının, mevcut geleneksel yaklaşımların çok altında maliyetlerle tedavi imkanı sunması hedefleniyor.

Farklı alanlarda faaliyet gösteren uluslararası aile şirketi Abdul Latif Jameel’in bir parçası olan Abdul Latif Jameel Health ile yeni nesil bir ilaç şirketi olan EQRx, Orta Doğu, Afrika ve Türkiye genelindeki milyonlarca insan için uygun fiyatlı iki yeni akciğer kanseri tedavisinin piyasaya sürülmesi amacıyla yeni bir stratejik iş birliğine gitti.

Biri epidermal büyüme faktörü reseptörü (Epidermal Growth Factor Receptor, EGFR) inhibitörü ve diğeri anti-PD-L1 antikoru olan bu iki onkoloji programı, ilerlemiş küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (Non-Small Cell Lung Cancer, NSCLC) hastalarının tedavisi için umut verici Faz 3 verileri ortaya koydu. Bu tedavilerin, mevcut geleneksel yaklaşımların çok altında maliyetlerle tedavi imkanı sunması hedeflendi.

Stratejik iş birliği ile Abdul Latif Jameel Health, bu ilaçları Orta Doğu bölgesi, Türkiye ve tüm Afrika genelindeki seçili pazarlarda piyasaya sürecek ve ileri evre NSCLC hastası olan binlerce kişi için uygun fiyatlı tedavilere erişim imkanı sağlayacak.

Akciğer kanseri hakkında

Dünyada, her 15 saniyede bir kişiye akciğer kanseri tanısı koyulmakta ve her 18 saniyede bir kişi bu hastalıktan ötürü hayatını kaybetmektedir. Bu rakamlar, akciğer kanserini dünyada en yaygın olarak tanısı konulan ikinci kanser türü ve dünya genelinde en fazla ölüme neden olan kanser türü haline getirmektedir.

2020 yılında, tahmini olarak 2,2 milyon kişiye akciğer kanseri tanısı koyulmuştur. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (NSCLC), tüm akciğer kanseri tanılarının %84’ünü teşkil eden en yaygın akciğer kanseri türüdür.

30 yıl günde bir paket sigara içen ve 55 yaşını dolduran herkes akciğer tomografisi çektirmeli

(Visited 6 times, 1 visits today)