Kanser hastaları için yerli proton hızlandırıcı üretilecek

Gaziantep Üniversitesi’nce nükleer ilaç tedarikini sağlamak için altyapı oluşturmak üzere sunulan Akıllı Molekül Üretimi Projesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 32 milyon TL ödenek sağladı. Proje çerçevesinde proton hızlandırıcı tesis kurulacak. 

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür  nükleer ilaç tedarikini sağlamak için altyapı oluşturmak üzere sundukları Akıllı Molekül Üretimi Projesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 32 milyon TL ödenek sağladığını belirterek, bu projeyle proton hızlandırıcı tesis kuracaklarını  dile getirdi.

Kanser hastaları için yerli proton hızlandırıcı üretilecek

Nükleer ilaç tedarikini sağlamak için altyapı oluşturmak üzere sunulan akıllı molekül üretimi projesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 32 milyon TL ödenek sağladığını açıklayan Prof. Dr. Ali Gür, şunları dile getirdi:

“Bu projeyle proton hızlandırıcı tesis kurarak medikal sanayide önemli bir üs olmayı hedefliyoruz. Projemiz dünya çapında büyük ilgi gördü. Uluslararası ünlü firmalar, ortaklık kurmak için bize tekliflerle geldiler. Proje hayata geçtiğinde ürettiğimiz akıllı moleküller ile hem kendi hastalarımızı tedavi edeceğiz. Hem de dünyanın birçok ülkesine satarak ülkemize çok yüksek döviz girdisi sağlayacağız.”  

(Visited 6 times, 1 visits today)