Kadınlarda yanlış temizlik genital enfeksiyonlara neden oluyor

Oldukça sık bir sorun olan vajinal akıntı ve beraberinde kaşıntı şikâyeti kimi zaman kadınların günlük yaşam konforlarının azalmasına sebep olabiliyor. Ancak bu durumun önlenmesine yönelik alınacak tedbirler de var.

Temizlik çok önemli olsa da, yanlış yapılması iyi huylu bakterilerin yok olmasına dolayısıyla zararlı etkenlerin çoğalarak hastalık oluşmasına neden olabiliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Özgü, antibiyotik kullanımı, kan şekerinin yükselmesi, hijyen kurallarına uyamama gibi sebeplerle ‘kötü bakteriler’ olarak adlandırılan mikroorganizmaların baskın hale geçtiğini ve genital enfeksiyona neden olabildiğini belirterek, özellikle cinsel ilişki sonrası gözlenen kanlı akıntılar rahim ağzı kanserinin belirtisi olabildiğini kaydetti.

Vajinal bölgede bulunan doku ve salgı bezlerinden kaynaklanan az miktarda beyaz ya da renksiz ve kokusuz bir akıntının olması genital bölgenin sağlığı açısından normal ve gerekli olarak kabul edildiğini anlatan Doç. Dr. Emre Özgü, normal olarak kabul edilen bu durumun zaman zaman miktar ve kıvam olarak değişiklik gösterebildiğini ifade etti.

Doç. Dr. Emre Özgü, ‘akıntı ne zaman anormal olarak kabul edilir? sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Normal (fizyolojik) akıntı dışında;

  • Kaşıntı
  • Kötü koku
  • Süt kesiği şeklinde beyaz parçalı
  • Sarı, yeşil, köpüklü akıntılar 
  • Akıntı ile birlikte kasık ağrısı, ateş eşlik ediyorsa; akıntının tedavi gerektiren bir sebep dolayısı ile oluştuğu düşünülür.”

Antibiyotik kullanımı, kan şekerinin yükselmesi, hijyen kurallarına uyamama gibi sebeplerle bu düzenin bozulması sonucunda bizim “kötü bakteriler” olarak adlandırdığımız mikroorganizmalar baskın hale geçer ve yukarıda bahsettiğimiz enfeksiyon tablosunu oluştururlar. Akıntılar sadece enfeksiyon ya da flora bozukluğu sebebiyle gelişmez. Özellikle cinsel ilişki sonrası gözlenen kanlı akıntılar rahim ağzı kanserinin belirtisi olabilirler.

Bunun dışında yumurtalık ve tüp kanseri gibi durumlarda da et suyuna benzeyen çoğu zaman beraberinde karın ağrısının da eşlik ettiği akıntılar gözlenebilir.” 

Tedavi için doğru yöntem seçilmelidir

Akıntının sebebi belirlenerek tedaviye başlanması gerektiğini açıklayan Emre Özgü, “Kimi vajinal akıntı için ağızdan ve bölgesel olarak kullanılacak antibiyotik içeren tedaviler gerekirken, mantar enfeksiyonları gibi sebeplerle oluşan akıntılarda ise sebebe özel mantar karşıtı tedaviler kullanılabilir” dedi.

 Karbonhidrat ve alkol tüketimine dikkat

Vajinal bölgenin su, sabun ve temizleyici ürünler ile temizlenmesinden kaçınılması akıntının önlenmesi konusunda uygulanabilecek en önemli tedbir olduğunu ifade eden Doç. Dr. Emre Özgü,genital bölgenin yanlış temizliği  sebebiyle “iyi bakteriler” olarak tanımlanan mikroorganizmaların oluşturduğu koruyucu bariyerin de ortadan kalkacağını ve bu sayede genital bölgenin enfeksiyona açık hale geleceğini söyledi.

Fazla miktarda karbonhidrat ve alkol tüketiminin de özellikle mantar enfeksiyonlarına sebep olabilecek kan şekeri yükselmesine yol açtığını anlatan Doç. Dr. Emre Özgü, şöyle devam etti:

”Bu sebeple beslenmemizde yüksek karbonhidrat tüketiminden uzak durmamız faydalı olacaktır.

Özellikle adet dönemi de kullanılan hijyenik ped, tampon gibi sentetik materyaller bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bu sebeple gerekli olan kişisel temizlik ürünlerini mümkün olduğunca kısa süreli kullanmak ve sık aralıklarla değiştirmek akıntıyı önleme konusunda faydalı olacaktır. 

Günlük ve tuvalet sonrası kullanılan temizlik ürünlerinin mümkün oldukça vücut dengesine uygun olmasına, kokulu ya da katkılı olmamasına özen gösterilmelidir. 

Hemen hemen her kadının hayatının bir döneminde karşılaştığı, kimi zaman sık tekrarlayarak ya da uzun süre devam ederek kadınların hayatını kabusa çevirebilen vajinal akıntı için en iyi tedavi önlemleri alarak gelişmesini önlemektir. Eğer bir şekilde anormal akıntı ile karşılaşırsanız vakit geçirmeden doktor kontrolüne gitmek şikayetlerinizin daha ciddi sorunlara yol açmadan erken dönemde çözülebilmesi için fırsat sağlayacaktır.”

(Visited 8 times, 1 visits today)