Japonya “antikor kokteyli”nin kullanımını onayladı

Japonya’da, koronavirüse karşı antikor kokteylinin ülke içi kullanımını resmen onaylandı.

Japonya Sağlık Bakanlığı, koronavirüse karşı antikor kokteylinin ülke içi kullanımını resmen kabul etti.

Buna göre; “Remdesivir”, “Steroid dexamethasone” ve “Baricitinib” sonrası koronavirüse karşı Japonya’da onay alan 4. ilaç kullanıma girdi.

Trump’ın tedavisinde kullanılmıştı

Kokteyl, Kasım 2020’de ABD’de yerel kullanım onayı almış ve virüse yakalanan dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın tedavisinde kullanılmıştı. Antikor kokteylini Avrupa Birliği de değerlendirme sürecine almıştı. 

Antikor kokteyli virüsün bilinen tüm suşlarına veya varyantlarına karşı etkili

Nature Medicine dergisinde yayımlanan rapora göre, Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde Covid-19’a neden olan virusu nötralize etmek için geliştirilen bir monoklonal antikor “kokteyli”, virüsün  bilinen tüm suşlarına veya varyantlarına karşı etkilidir.

Bu bulgu, St. Louis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları tarafından yönetilen çok kurumlu bir araştırma ekibi tarafından bildirilen bulgulardan biriydi.

Araştırmacılar hücre kültürü çalışmalarında, monoklonal antikorların yanı sıra daha önce infekte olmuş kişilerin “iyileşme plazmasından” izole edilen antikorların, Birleşik Krallık, Güney Afrika, Brezilya ve diğer yerlerde ortaya çıkan bulaşıcılık oranı yüksek SARS-CoV-2 varyantlarını nötralize etme yeteneğini tespit ettiler.

(Visited 13 times, 1 visits today)