İşitme kaybınızın nedeni romatizma olabilir

Yetişkinlikte veya yaşa bağlı olarak ortaya çıkan işitme kayıplarının çok çeşitli nedeni var. Genetik yatkınlığın yanı sıra kulağın yapısal bozuklukları da işitme kaybı yapabilmekte. Uzmanlara göre, şeker ve romatizma gibi kronik hastalıklar da işitme kaybına neden olabilir. 

Medipol Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yıldırım Ahmet Bayazıt, yetişkinlikte veya yaşa bağlı ortaya çıkan işitme kayıplarının oluşmasında çok çeşitli nedenler bulunduğunun altını çizdi.

Yaş ilerledikçe işitme kaybı görülme sıklığı artıyor

Yaş ilerledikçe işitme kaybı görülme sıklığı artıyor. Hemen her ülkede benzer oranda görülen işitme kayıplarının başlıca nedenleri arasında kulak hastalıkları ve santral sinir sistemi ile işitme yolları arasında oluşan problemler gösteriliyor. Ailesinde işitme kaybı öyküsü bulunan bireyler, 30’lu yaşlardan başlayarak bu sorunla karşılaşabilir.

Kulağın yapısal bozuklukları nelerdir?

Kulağın yapısal bozuklukları kadar kronik hastalıklar da işitme kaybına neden olabilir. Atrezi gibi kulağın yapısal problemleri, buşon gibi kulak tıkaçları oluşması, kulak zarı ve östaki tüp problemleri, akut ve kronik kulak enfeksiyonları, orta kulak kemikçik yapısını veya hareketini etkileyen kireçlenmeler veya doğuştan gelen anomaliler, iç kulağın yapısal bozuklukları, iç kulak dinamiklerini etkileyen Meniere hastalığı gibi nedenleri, öncelikli olarak sayabiliriz.

Bunların yanı sıra viral enfeksiyonlar, bazı kimyasalların iç kulakta neden olduğu toksik reaksiyonlar, basınç travmaları, diğer kulak ve kafa travmaları, ani ve yüksek gürültüye veya uzun süreli gürültüye maruz kalma, kulak veya beyin sapı tümörleri de nedenler arasında yer alıyor.

Şeker hastalığı ve romatizma da işitme kaybına neden olabilir

Multiple Skleroz (MS) gibi nörolojik hastalıklar, lösemi gibi kan hastalıkları, şeker hastalığı gibi endokrin ve metabolizma kaynaklı hastalıklar ve romatizma da  işitme kaybı nedeni olabilir.

İşitmesini sonradan kaybedenler için implant

İşitme cihazı veya ileri kayıp durumlarında işitme implantı uygulamasıyla hasta tekrar işitme yetisini kazanabilir. İşitmesini sonradan kaybeden yetişkinlerde implant uygulamak için yaş sınırı bulunmuyor. Ancak implant işleminin işitme kaybı ortaya çıktıktan sonra olabilecek en kısa sürede yapılması gerekir. Aksi takdirde implantın randımanı düşük olabilir veya kişinin işitsel implanta adaptasyonunun zor olabilir.

SGK ödeme kapsamında mı?

Belirli şartları taşıyan üçüncü basamak hastane koşullarında SGK geri ödemesi kapsamında, hastanın koklear implant işlemine onay verilebilmekte.

İşitme kaybı olan bir kişi koklear implant ameliyatı olmak amacıyla bu işlemi uygulamaya yetkili olan üçüncü basamak bir hastanenin kulak burun boğaz hastalıkları kliniğine başvurmalıdır. Ülkemizde birçok üçüncü basamak sağlık kurumlarında koklear implantasyon uygulanmaktadır. Kulak burun boğaz hastalıkları hekiminin yapacağı ilk muayene sonrası hastanın işitme ve konuşma testleri yapılır. Kulak yapısı radyolojik yöntemlerle görüntülenir. İlgili hekim, hastanın implant adayı olduğuna kanaat getirirse, üç kulak burun boğaz uzmanı hekimin imzasıyla çıkartılacak heyet raporuyla, hasta ameliyat programına alınır.

(Visited 10 times, 1 visits today)