İlk kez bir domuzun kalbi insana başarıyla nakledildi

ABD’de, ilk kez bir domuzun kalbi insana başarıyla nakledildi.

 

Tıp tarihinde ilk kez bir domuzun kalbi insana başarıyla nakledildi.

AjansBizim haberine göre, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi doktorları üç gün önce yapılan ameliyattan sonra hastanın durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Abscnews sitesinin haberine göre, domuzdan insana yapılan kalp naklinin başarılı olup olmadığını söylemek için henüz erken, ama ameliyatla hayvanlardan insanlara organ naklinde önemli bir adım atıldı.

Doktorlar, ameliyatın genetik olarak düzeltilmiş bir domuzdan alınan kalbin, bir insana nakledilebileceğini ve insan bedeninin bu kalbi hemen reddetmeyeceğini gösterdiğini söyledi.

Kalp nakli 57 yaşındaki tamirciye

Kalp nakli yapılan 57 yaşındaki tamirci David Bennett’in oğlu, babasının insandan kalp nakli için uygun olmadığını, domuzdan yapılacak kalp naklinin bir garantisi olmadığını bildiğini ama başka çaresi olmadığını söyledi.

Bennett ise ameliyattan bir gün önce “ya öleceğim ya da bu nakli yaptıracağım. Yaşamak istiyorum. Bunun körü körüne bir deneme olduğunu biliyorum ama son şansım” dedi

Bennett’in dün solunum cihazından çıkarıldığı ve kendi kendine nefes aldığı, ama yeni kalbine yardım etmesi için bir kalp makinesine bağlı olduğu belirtildi. 

Maryland Üniversitesi hayvandan insana nakil programı bilimsel direktörü Dr. Muhammed Muhiddin “Eğer bu ameliyat işe yararsa, ihtiyaç duyan hastalar için sayısız organ imkanı olacak” dedi.

Şimdiye kadar hayvandan insana organ nakli ameliyatları, insan bedeninin organı reddetmesi yüzünden başarısız oldu.  1984’te yapılan bir nakilde Baby Fae adlı hasta bir babunun kalbiyle  21 gün yaşadı.  Ama bu kez yapılan ameliyatta, hızlı organ reddine engel olmak için  genetiğiyle oynanmış bir domuzdan alınan organ kullanıldı. 

ABD İlaç ve Gıda İdaresi, hastanın başka çaresi kalmaması durumunda hayvanlardan insanlara organ nakline izin veriyor.

(Visited 8 times, 1 visits today)