İlgili babaların çocukları daha özgüvenli oluyor

Babalar, her çocuğun hayatında başkaları tarafından doldurulamayacak bir rol oynar. Bu rol, çocuklar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve onu dönüştüğü kişi haline getirmeye yardımcı olur. Ancak uzmanlar, ”babaların bazen rollerini hafife aldığına” işaret ediyor.

Psikolog Buğrahan Kırbaş, babaların çocukların gelişimi üzerindeki etkilerini anlattı.

Herkes çocuk sahibi olabilir ama baba olmak bir ömür sürer

Herkes çocuk sahibi olabilir ama baba olmak bir ömür sürer. Babalar, her çocuğun hayatında başkaları tarafından doldurulamayacak bir rol oynar. Bu rol çocuklar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve onu dönüştüğü kişi haline getirmeye yardımcı olur. Babalar, bazen rollerini hafife alabilir. Sevecen bir babanın varlığı, erkek ya da kız fark etmeden çocuğunun daha özgüvenli olmasını ve potansiyelinin tamamına ulaşmasını sağlar. Sevgi dolu, aktif olarak ilgili babalar, çocuklarının refahına ve gelişimine katkıda bulunur, benlik saygısını güçlendirir. Bu yüzden çocuğunuz doğduğu andan itibaren onun gelişiminde aktif bir rol alarak, gelecek yıllar boyunca sürecek bir bağın oluşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Anneler gibi babalar da çocuğun esenliğinin gelişiminde temel direklerden biri

 Özellikle pandemi sürecinde babaların büyük çoğunluğu, çocuklarına daha yakın hissettiklerinin altını çiziyor. Anneler gibi babaların da bir çocuğun duygusal esenliğinin gelişiminde temel direklerden biridir. Çocuklar kuralları uygulamak, hem fiziksel hem de duygusal olarak bir güvenlik hissi sağlamak için babalarına bakarlar. Çocuklar babalarını gururlandırmak ister ve ilgili bir baba içsel büyümeyi ve gücü destekler. Araştırmalar, babaların şefkatli ve destekleyici olmasının çocuğun bilişsel ve sosyal gelişimini büyük ölçüde etkilediğini göstermiştir. Aynı zamanda mutluluk ve kendine güven duygusu aşılar.

(Visited 4 times, 1 visits today)