İki kez kanseri yenen gazeteci Kurtman: Her koşulda yaşamı seçin

İki kez kanseri yenen gazeteci Seyhan Kurtman, hastalık sürecini ve duygularını paylaşarak, ”Her koşulda yaşamı seçin” dedi.

İki kez kanseri yenen gazeteci Seyhan Kurtman, hayatımın son üç yılına etki eden kanserle mücadelesini Demokrat Gündem‘de kaleme aldı.

Kurtman, duygularını şöyle dile getirdi:

”İnsan kanser olduğunu öğrenince, hangi yaşta olursak olalım sıkça sarıldığımız çocuk şımarıklığından sıyrılıp bir anda büyüyor. Lenf kanseri teşhisi konulduğunda ilk hissettiğim buydu. Aylarca süren kemoterapiye iyi yanıt alıp, her şeyin geride kaldığına inanırken, hastalığın iki yıl sonra geri geldiğini görünce büyümenin pek de iyi bir şey olmadığını anladım. Hayatımın son üç yılına etki eden kanseri düşününce büyümek yerine artık çocuk sevinçlerine ve umutlarına daha fazla sarıldığımı söylemeliyim.

2017 yılının Ağustos ayında, 5-6 yıldır vücuduma yayılan Foliküler Lenfoma olduğum anlaşıldı. Teşhis konulduğunda mesleğimi 20 yıldır farklı kuruluşlarda yapan ve meslek örgütlerinde görev alan aktif bir gazeteciydim. Kanser gibi sinsi bir hastalık ortaya çıktığında, bedensel ve ruhsal açıdan başka bir hayat başlıyor. Benim için de öyle oldu ve  çok sevdiğim mesleğime de ara vermek zorunda kaldım. Bir çok hasta gibi ilk şoku atlatıp ardından kabullenmeyle aylarca süren ağır kemoterapi tedavisinde bu yeni hayatla yüzleştim.

Kanser, geldiği anda hastalar ve aileleri için yaşamla ölüm arasındaki o ince ayrımı sarsıcı şekilde yüze çarpıyor. O andan itibaren hastalar ve aileleri, sağlıklı bir nefes için daha bazen aylar bazen de yıllarca süren zorlu bir mücadeleye adım atıyor. Ameliyatlar, kemoterapi ya da radyoterapi gerektiren farklı tedavi süreçlerinde hastalar ve yakınları en ağır sınavlardan geçiyor. Günler ve aylar boyu tek odağımız bedensel ve psikolojik zorluklarla sağlığımıza yeniden kavuşmak oluyor.”

Geçen yıl tekrarlayan Lenfoma hastalığı ile yeniden mücadeleye başlayan Kurtman, şöyle devam etti:

”Yoğun kemoterapi ve hastalığa en etkili tedavi yöntemi olması amacıyla yapılan kemik iliği nakli (kök hücre nakli) sürecini henüz bir kaç ay önce tamamladım. Pandemi, kanser hastaları yüksek risk grubunda olduğu için daha fazla korunma gerektiren bir dönem. İyileşme ve Covid-19 pandemi sürecinde ben de bir çeşit karantinadayım ve insanlık için yine umuda sarılıyorum.

Sağlık çalışanları iyi varsınız. Bu yazıyı yazdığım sırada gazeteci meslektaşımız Sevim Gözay’ın lenf kanseri nedeniyle hayatını kaybettiği haberi geldi. Değerli meslektaşımızın vefatı ailesi gibi bizleri de derinden sarstı. Çok acı bir kayıp. Hepimizin başı sağolsun. Kanser can almaya devam ediyor ancak bize düşen kendimizden, yaşamaktan vazgeçmemek ve yine, inatla birbirimize, umuda, o çocuk sevinçlerine, yaşama sarılmak. Lütfen sağlıklı kalın ve her koşulda yaşamı seçin.”

(Visited 68 times, 1 visits today)