HPV virüsü vücuttan tamamen temizleniyor mu?

HPV virüsü, rahim ağzına en sık olarak cinsel yolla bulaşıyor. Ancak cinsel yol dışında, el teması veya ıslak yüzeylere temas ile bulaşabileceği biliniyor.

HPV virüsüne maruz kalanların aklına en çok takılan soru ise kansere yol açabilen bu virüs vücuttan tamamen temizlenebiliyor mu?

Jinekoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Eralp Başer,  Human papillomavirus (HPV) enfeksiyonu ne kadar uzun süre rahim ağzında kalıcı olursa, kanser öncüsü lezyon oluşması riskinin o kadar arttığını bildirdi.

Prof. Dr. Eralp Başer, şu bilgileri verdi:

”Bu virüs ile karşılaşan kişilerin önemli bir kısmı, kısa sürede bu virüsü hücresel bağışıklık sistemleri sayesinde vücuttan atmaktadırlar. Bu süre genellikle en fazla 2 yıl civarıdır. Eğer HPV virüsü 2 yıldan daha uzun süre kalıcı oluyorsa, rahim ağzında kanser öncüsü durum geliştirme riski de bu süreyle doğru orantılı olarak artabilir.

HPV enfeksiyonu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konulardan birisi, bu enfeksiyonun sadece epitel tabakasında sınırlı olduğudur. Yani HPV virüsü kana karışmaz. Herpes virüsü gibi sinir lifleri boyunca ilerleyerek omurilikte kalıcı olmaz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek önemli

HPV’nin uzun süre kalıcı olmasının önüne geçmek için en önemli önlemlerin başında hücresel bağışıklık sistemini güçlendirmek yer almalıdır. Bunun için genel olarak sağlıklı yaşam kurallarına dikkat edilmesi en önemli kurallardır. Sağlıklı bir beslenme planı izlenmesi. sigaradan uzak durulması, vitamin D ve çinko desteklerinden faydalanılması sıklıkla önerdiğimiz yaklaşımlardır.

Bu yaklaşımla hastalarımızın en az yüzde 80’inde 2 yıl içerisinde HPV virüsünün vücuttan tamamen temizlendiğini gözlemliyoruz.

Özetleyecek olursak, HPV virüsü vücuda yerleşmeyen ve gerekli tedbirler alındıktan sonra vücuttan tamamen atılabilen bir virüstür. Size bu virüsten korunmak için gerekli önlemleri almanın ve kontrolleri aksatmamanın yanında en küçük bir şüphede hızlıca uzman bir doktora danışmak düşüyor.” 
 

(Visited 15 times, 1 visits today)