HIV farkındalığı için “Testini Yaptır, Hayata Katıl” kampanyası başlatıldı

Toplumda HIV farkındalığını artırmayı hedefleyerek bir araya gelen Gilead, STK’lar ve bazı bilimsel kurumlar,  Birlikte HIV’den Güçlüyüz Platformu çatısı altında “Testini Yaptır, Hayata Katıl” sloganıyla kampanya başlattı.

Kampanya, 1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü dolayısıyla gerçekleşen toplantıda tanıtıldı. Bu çerçevede, RAP şarkıcısı Tankurt Manas’ın kampanyaya özel hazırladığı “Test” şarkısıyla “HIV’de erken tanı için düzenli test yaptırmanın” önemine dikkat çekilecek.

Bugüne kadar birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olan HIV/AIDS, geliştirilen tedavi yöntemleri ile günümüzde ölümcül ve çaresiz bir hastalık olmaktan çıkarak, tedavi edilebilen, kronik bir enfeksiyon halini aldı. Ancak, toplumun çok geniş bir kesiminde halen HIV ve tedavi edilmediği takdirde dönüşebildiği AIDS ile ilgili yeterli bilgi ve farkındalık mevcut olmadığı için Türkiye ve içinde bulunduğu bölgede HIV yayılımı oldukça hızlı seyrediyor. 

Araştırmalara göre toplumun yüzde 77’si HIV hakkında bilgi sahibi değilken, yüzde 75’i ise HIV ile yaşayan bireylerin herkes gibi sağlıklı bir yaşam sürebileceğini bilmiyor. Toplumun büyük bir kısmı HIV enfeksiyonu riskinin farkında olmaması da tanı almada gecikmelere neden oluyor. Ülkemizde tüm sağlık kuruluşlarında HIV testi yapılabiliyor. Ancak HIV ile karşılaşma riskinden habersiz olan veya damgalanma korkusu yaşayan birçok kişi test yaptırmaya gerek görmüyor veya çekiniyor. Tanı almayan bireyler HIV durumunun farkında olmadığı için, farketmeden HIV’i yaymaya devam ediyorlar.

Testini Yaptır, Hayata Katıl’

HIV yayılımını durdurmak için düzenli testin önemine dikkat çekmek amacıyla Birlikte HIV’den Güçlüyüz platformu çatısı altında, Testini Yaptır, Hayata Katıl’ kampanyası hayata geçirildi.

RAP sanatçısı Tankurt Manas’ın kampanyaya özel olarak hazırladığı “Test” şarkısıyla, HIV yayılımını durdurabilmek için düzenli test yaptırmanın önemine vurgu yapılıyor.

Kampanyaya, HIV alanında faaliyet gösteren Pozitif-iz Derneği, Pozitif Yaşam Derneği, AIDS ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Derneği (AIDS ve CYBH), Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Derneği (EKMUD), Hacettepe Üniversitesi HIV/AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi (HATAM), HIV/AIDS Korunma ve Eğitim Derneği (HAKED), HIV Enfeksiyonu Derneği (HIVEND) ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin (KLİMİK) destek veriyor.

“Testini Yaptır Hayata Katıl!” sloganıyla başlatılan kampanya boyunca “HIV’in, tedavisi olan kronik bir sağlık durumu olduğu, düzenli tedavi ve takip ile HIV ile yaşayan bireylerin sağlıklı bir hayat sürdürebileceği ve düzenli test yaptırmanın önemi” vurgulanacak.

Anonim test merkezlerinin sayısı artmalı

Gilead Pazara Erişim ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Toros Şahin“HIV tarama testleri tüm sağlık kuruluşlarında ve bazı belediyelerin bünyesindeki anonim test merkezlerinde yapılıyor. Anonim test merkezlerinin sayısının artması, bireylerin mahremiyet endişesi taşımadan test yaptırması, HIV ile yaşayanların tanı alması ve tedaviye erişimi açısından açısından çok önemli” dedi.

Son yıllarda her yıl ortalama 3.000-5.000 arasında kişinin HIV tanısı aldığına dikkat çeken HIVEND Kurucu Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, Ülkemizde ilk vaka bildiriminin yapıldığı 1985 yılından bu yana yaklaşık 26.000 kişi HIV tanısı almıştır. Oysa gerçek sayının bu rakamın çok üzerinde olduğu bilinmektedir. Bu konudaki çarpıcı bir başka nokta ise bu sayının 2/3 üne son beş yılda tanı koyulmuş olmasıdır” diye konuştu.

KLİMİK HIV/AIDS Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Volkan Korten ise Türkiye’de bir kez tanı aldıktan sonra tedaviye erişim ve izlem altında kalma oranlarının yüksek olduğunu belirterek, ‘‘Asıl problem HIV ile enfekte bireylerin sadece %40-50’si bunu biliyor. Toplumda bulaşı azaltmak için mutlaka tanı koyabilme yüzdemizi arttırmamız ve bu kişileri tedavi altına almamız gerekli. Bunun için de başta anahtar gruplara yönelik olmak üzere test politikamızı genişletmeli ve güçlendirmeliyiz’’ uyarısında bulundu.

Başlatılan kampanya ile HIV tanısı alan kişilere seslenmek istediklerini söyleyen Pozitif-iz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Şimşek“Sonucunuzun HIV pozitif çıkmasından endişe etmeyin. Çünkü günümüzde başarılı ilaç seçenekleri sayesinde HIV ile yaşayan bireyler herkes gibi sağlıklı ve uzun bir ömür sürdürebiliyor. Çalışabiliyor, evlenebiliyor ve enfekte olmayan bebek sahibi olabiliyorlar” dedi.

Herkesi yılda bir kez test yaptırmaya çağıran Pozitif Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Canberk Harmancı da, ‘HIV enfeksiyonu Türkiye’de oldukça yaygın görülen bir enfeksiyon olmaya başladı. Partnerinizin kim olduğunun bir önemi olmaksızın korunmasız tüm cinsel ilişkiler HIV ile karşılaşmanıza neden olabilir” dedi.

(Visited 19 times, 1 visits today)