Hava kirliliği anne karnındaki bebeği de etkiliyor

Hava kirliliğinin anne karnındaki bebek üzerindeki etkileri, ‘insan üzerinde’ yapılan çalışmalarda ortaya çıktı. 28 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, plasentanın (bebeğin eşi) fetal yüzünde karbon partikülleri bulundu.

Hava kirliliğinin anne karnındaki bebek üzerindeki etkileri, ‘insan üzerinde’ yapılan çalışmalarla gösterildi.

Dünyanın saygın tıp yayınlarından Nature Communications’da yayımlanan ve Belçikalı bilim insanları tarafından 28 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, plasentanın (bebeğin eşi) fetal yüzünde karbon partikülleri bulundu. Bu inceleme, 12 ila 31 hafta arasında spontan olarak sonlanan gebelerin plasentasında yapıldı.

Çalışmada, bir nedenle gebeliği sonlanmış 28 anne adayından, kaybedilen bebeklerden ve anne ile fetüse ait iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran organ olan plasentadan örnekler alınarak yapıldı. İncelemelerde, plesentanın bebeğe bakan yüzünde havada bulunan karbon partiküllerine rastlandı.

 Hava kirliliği gebelikte daha çok fetüs üzerinde etki ve erken doğumlar, gelişme geriliği ile düşük doğum ağırlıklı çocuklara neden oluyor.

Kirli havadaki zararlı maddeler anneyi veya bebeği ayrı ayrı etkiliyor. Bunlardan birincisi, hava kirliliğinden dolayı annenin akciğerlerinden plasentaya giren partiküllerin inflamasyon etkisi yaratması. İkincisi de doğrudan plasenta yoluyla fetüse geçmesi.

Anne adaylarının havası kirli ortamlardan uzak durması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, her çeşit kirli ortamdan, sigara içilen ortamdan, kirli havanın bulunduğu şehirlerden uzak durmasının gebeler için daha iyi olacağını hatta gebelerin cadde üzerlerindeki evlerden uzak durması gerektiği de belirtiyor.

(Visited 13 times, 1 visits today)