Hangi kanser taraması size uygun?

Kanserde erken teşhis, erken teşhis için de tarama çok önemli. Tarama yaptırmak isteyen ancak hangisini yaptırması gerektiğini bilmeyenlere Sağlık Bakanlığının  ”Hangi tarama bana uygun?” uygulaması  yol gösteriyor.  Tarama Programı testi, cinsiyet ve doğum tarihinize göre, size yaptırmanız gereken testleri ve en yakın ücretsiz merkezleri gösteriyor.

 

 

Kansere karşı erken teşhis için tarama yaptırmak isteyen ancak hangisini yaptırması gerektiğini bilmeyenlere Sağlık Bakanlığının ”Hangi tarama bana uygun?” uygulaması, yol gösteriyor.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bazı kanser türlerinden korunmak için programlar uygulanıyor.  Bunlardan biri de kayıt, önleme, tarama ve tedavi çalışmalarını bir arada barındıran ”Ulusal Kanser Tarama Programı.” Bu program kapsamında meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserleri için ücretsiz tarama  yaptırılabiliyor.

Test nasıl uygulanıyor? 

Eğer siz de hangi tarama testini yaptırmanız gerektiğini bilmiyorsanız,  Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında hazırlanan  Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün  ”Hangi tarama bana uygun?” testini uygulayabilirsiniz.

Tarama testinde size yaşadığınız il, ilçe, cinsiyet ve doğum tarihiniz soruluyor. Verdiğiniz bilgilere göre meme, servisk (rahim ağzı) ve  kolorektal  (kalın bağırsak) kanserlerinden hangisine ilişkin tarama programınıza katılmanız gerektiği belirtiliyor.

Tarama kapsamında yapılması önerilen mamografi, Smear ve HPV testleri,  dışkıda gizli kan testi ve kolonoskopi testleri hakkında bilgi veriliyor. 

Ardından da haritada, ücretsiz olarak bu tarama testlerini yaptırabileceğiniz size en yakın Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) gösteriliyor.

Sağlık Bakanlığının 7 yıl önce başlattığı ücretsiz tarama çalışmalara kapsamında, yılda ortalama 7 milyon  kişi  meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserine karşı ücretsiz taranıyor.

(Visited 7 times, 1 visits today)