Bu üç kanserin taraması ücretsiz yapılıyor

Sağlık Bakanlığından ücretsiz kanser taraması. 7 yıl önce başlayan kanser taramalarıyla yılda yaklaşık 7 milyon kişinin meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserine karşı taramaları, tamamen ücretsiz gerçekleştiriliyor.

Sağlık Bakanlığının 7 yıl önce başlattığı ücretsiz tarama çalışmalara kapsamında, yılda ortalama 7 milyon  kişi  meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserine karşı ücretsiz taranıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilen taramalarla, herhangi bir organ kanserini henüz bir şikayete neden olmadan ve belirti vermeden ortaya çıkarmak amaçlanıyor.  Taramalar Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezileri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Mobil Kanser Tarama araçları da dahil olmak üzere, birinci basamak sağlık kuruluşlarında yapılıyor.

Kırsalda yaşayan vatandaşlar ve dezavantajlı gruplara mobil tarama araçlarıyla hizmet veriliyor.

331 kanser tarama merkezi 

Taramalar sonrasında pozitif ya da şüpheli bulunanlar, 81 ilde belirlenmiş olan Tarama Sonrası Teşhis Merkezlerine yönlendirilerek, ileri tetkiklerinin yapılması sağlanıyor. 2004 yılında 11 KETEM’le  başlanan tarama çalışmalarına, 42’si mobil kanser tarama aracı olmak üzere toplam 331 kanser tarama merkeziyle devam ediliyor.

Merkezlerde, 40-69 yaş arasındaki kadınlara yılda bir kez klinik meme muayenesi, 2 yılda bir mamografi tetkikiyle meme kanseri taraması yapılıyor.  Tarama kapsamında çekilen mamografiler merkezi raporlama sistemiyle değerlendiriliyor ve en geç 10 gün içerisinde sonuç veriyor.

Yine 30- 65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir HPV-DNA ve smear testi ile rahim ağzı (serviks) kanseri taraması yapılıyor. 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testiyle birlikte kalın bağırsak (kolorektal) kanser taraması yapılıyor ve 10 yılda bir de kolonoskopi öneriliyor.

Pandemi sürecinde de, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulunun hazırlamış olduğu rehber doğrultusunda gerekli önlemleri alarak kanser taramalarına devam ediyor.

(Visited 9 times, 1 visits today)