Hamilelikte çatlaklara badem veya avakado yağı

Özel bir süreç olan hamilelikte sağlık kadar fiziksel görünüşe de anne adayları büyük önem veriyor. Yüzdeki lekelerden, saç dökülmesine, şişlikten, karın çatlağına kadar pek çok yeni sorunla baş etme yöntemleri arıyor.

 

Tanfer Sağlık ve Estetik Merkezi’nden estetisyen Tuğçe Ürüm, hamilelik döneminde ciltte meydana gelebilecek sorunlar ve  alınacak önlemler konusunda bilgiler verdi.

Lekeler için güneşten korunun

Öncelikle cildinizin hava alması çok önemli. Bu nedenle uyumadan önce mutlaka makyajınızı çıkarmalısınız. Sivilce oluşumunu önlemek için cildi temiz tutmak çok önemli.  Hamilelikte cilt lekeleri, sık  karsilasilan problemlerdendir. Güneşin ultraviyole ışınları en fazla yüz bölgesi ve elmacık kemikleri üzerinde hassasiyete neden olduğu için bu kısımların güneşten iyi korunması gerekir. Gebelik döneminde östrojen hormonu, bu bahsettiğimiz bölgelerde kahverengi lekelere neden olur. Bu yüzden en az SPF 50 yüksek koruma faktörü içeren, yüzde 100 dogal güneş kremleri kullanarak cildinizi koruyun.

Paraben içeren kozmetiklerden uzak durun

Yüzünüzdeki sislikler ve hormonların yaratmış olduğu lekeleri sadece mineralli bir ürünle kapatabilirsiniz. Cildiniz hassaslaşır ve özen ister. Hamileyken paraben içeren kozmetik ürünlerinden kesinlikle uzak durmalısınız. Hamilelikte sac dökülmesi gibi problemlerde  kimyasal bakım ürünlerinden uzak durulmalı. Hamilelik boyunca ve sonrasında saçlarınız için parabensiz şampuan ve saç kremlerini kullanabilirsiniz.

Karın gerilmesine doğal yağ

Hamilelik süresince karın, kalça, göğüs gibi bölgelerin gerilmesi en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Ciltteki gerilmeleri önlemek için mutlaka yağ kullanılmalı. Vücut şampuanı yerine doğal ürünleri tercih edebilirsiniz. İçerisinde alkol olan ürünler ne kadar vücudunuza değmez ise o kadar iyidir. Sabah,akşam vücudunuzun her bölgesini doğal yağlarla, bitkisel kremlerle nemlendirebilirsiniz.

Çatlaklar için de yağ

Hamilelik döneminde meydana gelebilen catlaklara karşı badem yağı, avokado yağı, kakao ve hindistan cevizi yağı kürü kullanılmasını tavsiye ediyorum. Bu dönemde düzenli olarak kullanacağınız yaglar çatlak oluşumunu önleyecektir. Kakao ve avokado yağı, özellikle karındaki çatlak oluşumuna çok iyi geliyor. Vücudunuzu yumuşacık ve pırıl pırıl yapıyor. Göbekte ne bir kaşıntı, ne bir gerilme, ne de çatlak oluşuyor. Göğüs çatlaklarında özellikle hindistan cevizi yağını ufak masajlarla  kullanabilirsiniz, özellikle emzirirken. Bacaklardaki çatlak oluşumunda da bu yağlar iyi gelecektir, kuruluk ve pul pul dökülmeler olmayacaktır.

Asetondan uzak durun

Mümkün olduğunca oje, aseton gibi içeriğinde kimyasal bulunan ürünlerden uzak durmalısınız. Bol su içmelisiniz. Güzellik içten gelir, bu yüzden sık sık su içmeniz sağlıklı bir vücudun güzelliğini yansıtmanızı sağlayacaktır.

(Visited 8199 times, 10 visits today)