Hamilelerde sadece ”bulantı” değil ”bulanık görme” şikayeti de olabilir

Hamilelikte sabah bulantısı, sırt ağrısı gibi yaygın semptomların yanı sıra göz problemleri de görülebilir.  Ancak araştırmalara göre, hamilelerin yüzde 39’u, görme problemi  yaşanabileceğini  bilmiyor. Uzmanlar, hamilelik hormonları nedeniyle bulanık görme şikayetinin yanı sıra ışık hassasiyeti ve gözlerde yanma batma olabileceğinin altını çiziyor. Hatta gebelik süresince, mevcut görme kusurunun derecesinin de geçici olarak değişebileceğine dikkati çekiyor. Doğumdan sonra görme çoğu kez normal durumuna dönse de, göz muayenesinin ihmal edilmemesini de öneriyorlar. 

 

Hamilelerde sabah bulantısı, sırt ağrısı, yorgunluk ve  şişmiş ayaklar gibi bazı yaygın semptomların yanı sıra, bulanık görme şikayeti de görülebiliyor. Görmenin, çoğu durumda doğumdan sonra normal durumuna geri döndüğünü belirten Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, konuya ilişkin şu bilgileri verdi.

Hamilelerin yüzde 39’u bunu bilmiyor  

Araştırmalara göre, hamilelerin yüzde 39’u, gebelikte görme problemi olabileceğini bilmediğini söylüyor. Normal koşullarda bulanık görmenin birçok nedeni olmakla beraber, en belirgin neden hamilelik hormonlarıdır. Hamilelik süresince bütün vücutta sıvı tutulmasından göz küresi de nasibini alır. Bu durum korneayı daha kalın hale getirir ve bu bulanık bir görmeyle  sonuçlanır. Fakat buna karar vermeden önce sebebini belirlemek oldukça önemli.

Gebelik hipertansiyonu ve diyabeti de göz sağlığını bozabilir

Gebelikte ortaya çıkan hipertansiyon veya gebelik diyabeti de, geçici veya ilerleyici göz hasarına neden olabilir. Bulanık görüşün yanı sıra ışık hassasiyeti, gözlerde yanma batma gibi hayat konforunu etkileyecek durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumda sorun tespit edilip hem hayat konforunun artırılması, hem de olası zararlı durumların önlenmesi için hızlıca tedaviye başlanmalı.

Lens yerine gözlük kullanın  

Gebelik süresince korneadaki bu değişiklikler, kontakt lens kullanan hastaların kontakt lense toleransını azaltabilir. Böyle bir durumda lens yerine gözlüğe geçmek yararlı olacaktır. Gebelik süresince mevcut görme kusurunun derecesi, geçici olarak değişebilir. Hastalar daha önce kullandığı gözlük veya lenslerle iyi göremeyebilir. Gözlük değiştirmek gerekirse, bu durumun geçici olduğunu bilerek, çok pahalı camlar tercih edilmemeli. Çünkü gebeliğin hormonal etkileri ortadan kalkınca, tekrar eski duruma geri dönülecektir.

Gebelikte migren atakları sıklaşabilir

Gebelikte migren atakları sıklaşabilir. Bu nedenle ışık hassasiyetinin azaltılması için güneş gözlüğü kullanılmalı. Ayrıca  hormonlardan dolayı gözyaşı üretimi azalabilir.  Kuru göz mevcudiyetinde suni gözyaşı damlaları güvenli bir şekilde kullanılarak, bu durum düzeltilebilir. 

Göz muayenenizi ihmal etmeyin  

Gebelikte ortaya çıkan görme problemi veya gözle ilgili başka şikayet durumunda göz muayenesi önemlidir. Bu şikayetlerin çoğu fizyolojik değişime bağlı olmakla beraber, bir kısmı da tedavi edilmesi gereken durumlardır. Özellikle hipertansiyon ve diyabet durumunda daha dikkatli olunmalı.

(Visited 100 times, 1 visits today)