Güneş çarpmasına karşı önleminizi alın

Yazın getirdiği en ciddi hastalıklardan biridir, güneş çarpması.  Kendini  yüksek ateş, baş ağrısı, nabız hızında ve  solunum sayısında artma ve tansiyon düşüklüğü gibi belirtilerle gösterir.  Böyle bir durumda, kişi hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, giysileri çıkarılmalı. Düz yatırılmalı, bacakları yukarı kaldırılmalı ve ılık -çok soğuk olmayan su banyosu yaptırılmalı. Yeterli sıvı verilmeli.  

Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Alev Özsarı, güneş çarpması, alınabilecek önlemler ve güneş çarpması durumunda yapılabilecekleri anlattı.

GÜNEŞ ÇARPMASI NEDİR?

Güneş çarpması, aşırı sıcak nedeniyle beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulması sonucu ortaya çıkan bir hastalık tablosudur. Vücudun kendi ısısını düzenlemek için olması gereken terlemeyi yeterince gerçekleştirememesi durumudur. Ayrıca sıcaklarda aşırı terleme sonucu fazla miktarda sıvı ve elektrolit kayıpları sonucunda da vücut sıcaklığı yükselmeye başlayabilir. Bu durumdan en çok çocuklar, yaşlılar kronik hastalıkları olanlar ve aşırı alkol alanlar etkilenir.

EN ÖNEMLİ BELİRTİLERİ 

Yüksek ateş, baş ağrısı, nabız hızında artma, solunum sayısında artma, tansiyon düşüklüğü, aşırı yorgunluk, bitkinlik hali.
Güneşe maruz kalma uzadıkça ve müdahale edilmedikçe, ağrılı kramplar, kalpte ritim bozukluğu, bulantı- kusma-ishal, huzursuzluk, havale, bilinç bulanıklığı, koma ve ölüm gelişebilir.

NASIL YARDIM EDİLMELİ ?

Hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, giysileri çıkarılmalı, düz yatırılmalı, bacakları yukarı kaldırılmalı ve ciltten buharlaşma sağlayacak şekilde soğutulmalıdır. Ilık-çok soğuk olmayan su banyosu yaptırılabilir veya koltuk altı, boyun ve kalçalarına soğuk kompres uygulanabilir. Bilinci açıksa bol su ve tuzlu ayran verilmeli. Şuur bulanıklığı, havale geçirme gibi belirtiler varsa vakit geçirmeden hastaneye götürmelidir. Kas krampları serin bir yerde dinlenme ve bol sıvı almaya rağmen 1 saatten uzun sürerse yine doktora başvurulmalıdır. Hastanın soğutulması ve yeterli sıvının verilmesi önemlidir.
Ateş düşürücülerin faydası yok, hatta verilmesi sakıncalı olabilir.

GÜNEŞ ÇARPMASINA KARŞI BU ÖNLEMLERİ ALIN 

Susamayı beklemeden bol su ve maden suyu içilmeli.  (Tansiyonu olanlar maden suyunu dikkatli tüketmeli).
Yiyeceklere dikkat edilmeli, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalı. Sık , sık aralıklarla ve sebze ve meyveden zengin beslenilmeli. Proteinden zengin gıdalar azaltılmalı, alkol ve kafeinden kaçınılmalı. Özellikle sıcak günlerde alkol ve kafein almak vücudun ısısını ayarlayan mekanizmayı olumsuz etkiler.
Giyeceklere dikkat edilmeli, mevsime uygun, vücudun sıcaklığını çok yükseltmeyecek (pamuklu ve keten gibi) terletmeyecek kumaşlar tercih edilmeli, açık renkli kıyafetler giyilmeli. Güneşten korunmak için geniş kenarlı şapkalar takılmalı.
Ultraviyole ışınlarının en yoğun olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında, güneş altında spor faaliyetleri yapmaktan kaçınılmalı.
Sık sık duş alınmalı.

(Visited 14 times, 1 visits today)