Günde kaç sigara içenler bağımlı sayılır?

Sigara kullananların Covid-19’a karşı 14 kat fazla risk altında olduğuna işaret eden uzmanlar, pandeminin bırakmak için önemli bir fırsat olduğunu belirtiyor. Günde kaç sigara bağımlılık olarak kabul ediliyor?

Uzman Klinik Psikolog Simge Alevsaçanlar Cücü, sigara bağımlılığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Günde düzenli bir tane sigara bağımlılık 

Dünya Sağlık Örgütü, düzenli olarak günde bir tane sigara içimini bağımlılık olarak tanımlıyor. Yapılan çalışmalar, tek bir sigaradaki nikotinin, insan beynindeki nikotin reseptörlerini doyurmaya yeterli olduğunu ortaya koyuyor. Dr. Joseph R. DiFranza, yapmış olduğu çalışma sonucunda nikotinin beynin yapısını ve işlevini ilk kullanımdan sonraki bir gün içinde değiştirdiğini ve beyindeki nikotine bağlı değişikliklerin ilk sigarayla bağımlılığı tetikleyebildiğini belirtiyor.  Nikotin bağımlılığı ilk sigarayla başlıyor ve ortalama 1 aylık kullanımdan sonra kişi sigara içmediğinde istek belirtileri ortaya çıkıyor. 

Pandemi sigarayı bırakmak için önemli bir fırsat

Pandemi dönemi sigarayı bırakmaya istekli kişilere önemli bir motivasyon, uygun bir ortam ve fırsat sunuyor. Sigarayı bırakma sürecinde ilk dönemde hatırlatıcılardan uzak kalmak, sigara içilen ortamlara girmemek önemli.  Pandemi sürecinde sosyal ortamlardan uzak kalınmasıyla birlikte sigara içen arkadaşlara ve sigara içilen ortamlara daha az maruz kalınacağı için kişiler daha az tetiklenme yaşayarak sigaradan uzak kalmayı başarabilir.

(Visited 114 times, 1 visits today)