Gözlerinizi havuza karşı koruyun

 

Yaz aylarında cilt sağlığı kadar göz sağlığını da korumak önem taşıyor. Özellikle de lens takanlar ve yeni göz ameliyatı olanlar için bu durum daha da önem taşıyor.

Havuz kimyasallarının gerekli önlemler alınmadığı takdirde göz sağlığını tehdit edebileceğine işaret eden Dünyagöz Altunizade’den Op. Dr. Lale Zeliha Öktem, şu uyarı  ve önerilerde bulundu.

Vücudumuzun en hassas organlarından biri olan gözlerimiz, yaz aylarında gerek güneş ışınları,  gerekse havuzların temizlenmesi için kullanılan klor ve maden tuzu gibi kimyasal maddeler tarafından tehdit altında kalıyor.

Gözlerimizin en dış yüzeyindeki kornea tabakası, havuzların temizliği için kullanılan bu kimyasallardan  ciddi zarar görebilir. Klor, göz yüzeyinin kurumasına, gözlerin bakteri ve mikroplar tarafından enfekte olmak için uygun bir hale gelmesine yol açar. Farklı insanların girdiği havuzlarda bulunan bakteri ve mikroplar ise, enfeksiyona uygun hale gelen gözlerde görme kaybına varabilecek problemler oluşmasına yol açabilir.

Gözlerde oluşan enfeksiyonlar, kızarıklık, rahatsızlık hissi, kaşınma ve dış tabakadan yırtılmaya sebep olan kimyasal konjonktivite yol açabilir. Gözlerin bu zararlı kimyasallardan korunması ve gözle teması en aza indirmek için en kesin çözüm, deniz gözlüğü kullanılmasıdır. Ayrıca yüzmeden hemen sonra gözlerin temiz su ve göz solüsyonlarıyla  temizlenmesi de risk faktörlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Lens kullanmak

Deniz ve havuzlarda lens kullanımı, ciddi problemler oluşmasına sebep olabilir. Havuzlardaki kimyasal maddeler ve denizlerdeki cisimler bu lenslerin üzerine yapışarak enfeksiyon oluşumu için uygun bir ortam oluşturur. Görme kaybına kadar varabilecek kornea ülseri gibi sonuçlara yol açabilen bu duruma karşı, lenslerin yüzme sonrasında etraflıca temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekiyor. Tek kullanımlık lenslerle bu problemin önüne geçilebilir.

Göz ameliyatı olanlar  mutlaka deniz gözlüğü kullanmalı

Yaz aylarında, özellikle okulların da tatil olması sebebiyle göz ameliyatları daha sık gerçekleşiyor. Ancak yaz aylarında gözlere yapılacak ameliyatlar sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Günümüzdeki göz ameliyatları eskiye oranla çok daha az rahatsızlık vermesine ve kısa süreli iyileşme sürelerine sahip olmasına rağmen, dış etkenler sebebiyle oluşabilecek risk faktörleri önemini koruyor. Ameliyat sonrasındaki ilk 6 haftalık dönemde, gözlerin korunması için ek önlemler alınması gerekiyor. Özellikle ameliyat sonrasındaki süreçte yüzmeye giden hastalar, kesinlikle deniz gözlüğü kullanmalı. Ameliyatın ardından yüzme konusunda mutlaka göz hekiminin onayının da alınması gerekiyor.

(Visited 110 times, 1 visits today)