Gebelikte düşük yapma riski kimlerde yüksek?

Düşük yapma, bir anne adayı için en zor deneyimlerden biri şüphesiz… Düşüklerin yüzde 80’den fazlası hamileliğin ilk 3 ayında gerçekleşiyor. Ve gebeliklerin yaklaşık dörtte birinde düşük görülüyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, hamilelikte düşük, nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

 Düşüklerin yüzde 80’ini ilk 3 ayda 

Gebeliğin 20’inci haftasından önce bebeğin kaybedilmesi düşük olarak adlandırılıyor. Erken gebelikle ilişkili en yaygın komplikasyonlardan biri olan düşüklerin yüzde 80’den fazlası hamileliğin ilk 3 ayında gerçekleşiyor. Gebeliklerin yüzde 15-25’i yani yaklaşık dörtte birinde düşük görülüyor.

Düşüklerin gebeliğin 20’inci haftasından sonra görülme olasılığı az. Ve bu dönemde gerçekleştiğinde geç düşük olarak adlandırılıyor.

Düşük neden olur?

Çoğunlukla gebeliğin ilk üç ayında gerçekleşen düşüğün büyük çoğunluğu, bebekte bulunan genetik sorunlar nedeniyle ortaya çıkıyor. Yani anneyle ilgili  sorunlardan değil.

Enfeksiyon, annede diyabet veya tiroid hastalığı gibi tıbbi durumlar, hormon sorunları, bağışıklık sistemi tepkileri, annede fiziksel problemler ve rahimin anormallikleri de düşüğe sebep olabilir.

Kimlerin düşük yapma riski yüksek?

35 yaşın üstünde, diyabet veya tiroit gibi hastalıkları olan, daha önce 3 veya daha fazla düşük yapan bir kadının düşük yapma riski daha yüksektir.

Bu belirtilerden biri varsa doktora başvurun 

Düşüğün esas belirtisi vajinal kanamadır.  Ve bu kanama hafif kahverengimsi akıntıdan, çok ağır kanamaya kadar değişebilir.  Yani gebe olduğunuzu biliyorsanız, kanama ve ağrıyla beraber parça düşürdüyseniz düşük yapıyor olabilirsiniz.

Karında kramp ve ağrı, hafif ya da ağır dereceli sırt ağrısı, kilo kaybı, bayılacak gibi veya sersem hissetmek gibi belirtiler de görülebilir.

Kanama ve hafif rahatsızlık, düşükten sonra da yaygın görülen belirtilerdir. Ateş, titreme veya ağrıyla  ağır kanamalarınız varsa, bu semptomlardan herhangi birisini yaşarsanız hemen doktorunuza başvurun.

Her düşükte kürtaj yapılıyor mu?

Düşük gerçekleşmiş ve uterus boşsa, rahmin içinde bebek ya da eşinin parçası kalmamışsa genellikle başka tedavi gerekmez.

Bazen uterus tamamen boşalmaz, bu nedenle kürtaj yapılır. Kürtaja alternatif olarak kalan parçaların rahimden dışarı atılmasına yardım edecek bazı ilaçlar da verilebilir. Gebelik testi yapılarak, testteki düşüşe göre düşüğün ilerlemesi ve gebeliğin tamamen sonlanıp sonlanmadığı değerlendirilir.

Düşük sonrası yüzde 85’inde sonraki gebelik normal ilerler

Kadınların birçoğu düşük sonrası gebe kalamayacağı konusunda endişeye kapılır. Düşük yapan kadınların en az yüzde 85’inde, sonraki gebelik ve doğum normal olarak ilerler. Düşük yapmak, mutlaka doğurganlık probleminiz olduğu anlamına gelmez. 

(Visited 46 times, 1 visits today)