Futbolculara, ”diz sakatlığını zamanında tedavi et ” uyarısı

Futbolda, İtalya ve İspanya’dan sonra en çok bağ sakatlığı yaşayan ülke, Türkiye. Bu nedenle ortopedi ve travmatoloji uzmanları, diz sakatlıklarında zamanında tedavinin çok önemli olduğunu vurguluyor. ”Diz sakatlığı zamanında tedavi edilmezse, futbolcunun kariyeri bitebilir” uyarısında bulunuyor.

Türkiye’de ve dünyada futbolcular, yaşadıkları diz sakatlıkları sonrası sahalardan uzun bir süre ayrı kalıyor. Kimisi eski performansını tekrar gösteremezken, kimisi de kariyerine veda etmek zorunda kalıyor. Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Op. Dr. Osman Lapçın, diz sakatlıklarında erken müdahalenin önemini vurguladı. Ve şu uyarı ve önerilerde bulundu.

Çapraz bağ yırtığı tedavi edilmezse menisküs ve kıkırdak hasarına yol açabilir 

Ön çapraz bağ ve menisküs yırtıkları, yaralanma olduğu anda kronik sonuçlara yol açmadan tedavi edilmeli. Söz gelimi çapraz bağ yırtığı tedavi edilmezse, ilk anda yırtılmamışsa bile, zaman içerisinde menisküs yırtığına yol açabilir. Menisküs yırtığına yol açtığı gibi aynı zamanda kıkırdak yaralanmalarına da neden olabilir.  Çünkü çapraz bağ, dizi stabilize eden faktörlerden birisidir. Bu diz stabil olmadığında, daha hareketli olduğu zaman menisküs ve kıkırdak yırtıkları olabilir. Bu menisküs yırtığı diz içerisinde katlanarak, süreç içerisinde ayrıca kıkırdak hasarına yol açabilir.

Kronikleşmemesi için anında müdahale

Bu yüzden diz sakatlıklarının kronikleşmemesi için sakatlanma esnasında müsabakayı bırakıp, bir an önce dizi hareketsiz hale getirip, ortopedi uzmanına ulaşarak, gerekli tedavinin yapılması gerekir.  Bir futbolcu iyi bir rehabilitasyon süreci geçirmezse, sahalara dönüşü uzayabilir. Yaşadığı sakatlıktan dolayı kariyeri bitebilir. 

Rehabilitasyon sürecinde bunlara dikkat edin 

Kişi rehabilitasyonu ciddiyet ve disiplin içerisinde yapıyor olmalı. Onun dışında bu rehabilitasyon süreci, aşama aşama yapıldığı için her aşamada yapması gereken ve yapmaması gereken bir takım hareketler olabilir. Bunlara dikkat etmeli. Oyuncular yapmaması gereken hareketlerden rutin hayatında kaçınmalı veya bu hareketleri yapmak zorunda kalacağı aktivitelerden uzak durmalıdır. Mesela kaygan zeminlerde, karlı havalarda, buzlu kaldırımlarda yürümemeli. Ani hareketler yapmasını gerektirecek, ani duruşlar ve kalkışlar yapmasına sebep olacak aktivitelerden kaçınmalı.

”Sakatlandım, spor hayatım sona erdi’ düşüncesi, sahalara geri dönüşü uzatıyor

Psikolojik olarak, ‘sakatlandım, spor hayatım sona erdi’ gibi olumsuz bir düşünceye kapılmış olmak veya  ‘ben her şartta yaparım, her şeyin altından zaten kalkarım, gerek yok bu kadar sürece’ diyerek rehabilitasyon sürecini erken kesintiye uğratmak da, eski performansa ulaşmayı zorlaştırıyor.  Rehabilitasyon süreci tamamlanmadan sahalara dönülmemeli.

Yırtıktan korunmak için.. 

Fazla kilo diz sakatlığını tetikliyor. Bu nedenle sadece egzersiz değil aynı zamanda düzenli beslenme de futbolcunun uygun kiloya ulaşmasına yardım etmekte.  Ön çapraz bağ yırtığından korunmak için diz çevresi kaslarını da güçlendirmek gerekir. Bu nedenle müsabaka öncesi germe ve esneme gibi egzersizler ve kondisyon açısından hazır olmak da sakatlığı önleme açısından önemli.

(Visited 11 times, 1 visits today)