Evde kalın ama hareketsiz kalmayın

Reklamlar

Koronavirüs salgını nedeniyle evde kalın ama hareketsiz de kalmayın.  Hem ruhsal,  hem de fiziksel sağlık açısından bu dönemde evde yapılabilecek en iyi aktivite egzersiz. Hiçbir şey yapamıyorsanız, eğer uygunsa apartmanınızın merdivenlerini inip çıkın. Ya da evdekilerle dans edin.

Koronavirüs sebebiyle evde kalın ama hareketsiz kalmayın. Hareketsiz kalmak fiziksel anlamda sağlık açısından sorun teşkil edebilir. Hem ruhsal,  hem de fiziksel sağlık açısından bu dönemde evde yapabilecek en iyi aktivite hiç kuşkusuz ki egzersiz.

Reklamlar

 Liv Hospital Ulus Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Hülya Şirzai , evde yapılabilecek egzersizler ve sağlığa faydalarını anlattı.

Evde egzersiz yapmak bize ne sağlar?

 Kas kuvvetini, dayanıklılığını, esnekliğini arttırır.  Kiloyu azaltır ve korur.  Kardiyovasküler hastalık ve tromboz riskini azaltır.  Kan yağ ve glikoz düzeylerini düşürür.  Kemik mineral yoğunluğunu arttırır. Bazı kanser tiplerini ve kronik ağrıyı azaltır. 

Depresyon sıklığını azaltır 

Psikolojik durumu ve uyku kalitesini düzeltir. Yakın hafızayı arttırır ve dikkat süresini uzatır. Depresyon sıklığını azaltır, iyilik halini artırır.

Evde neler yapabilir?

 Sabah uyandığınızda ev içinde odalar arasında tempolu yürüyüş yapın. Evinizin veya apartmanınızın merdivenleri uygunsa merdiven inip- çıkma, ip atlama ya da dans etme gibi aktiviteler yapın. İyi bir aerobik yani dayanıklılık egzersizleriyle devam edin.

Sizi dik tutmaya yarayan kasları güçlendirmek için hareket etmeye ihtiyacınızın olmadığı, dirseklerinizin ve ayak parmaklarınızın üzerinde sırtı dümdüz tuttuğunuz plank egzersizi yapın. Yani kollarınızı, omuz genişliğinde açıp topuklarınızın üzerinde durun.

 Sanki hayali bir sandalyeye oturuyormuş gibi yavaşça oturup kalkarak, tamamen denge ile ilgili squat egzersizi yapın.

 Evde kolaylıkla yapabileceğiniz diğer çok bilinen karın ve üst gövde kaslarınızı çalıştıran mekik hareketi yapın.

 Spor aletleriniz varsa onları da kullanarak egzersiz yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu aletleri kullanmadan önce ve sonrasında, sabunlu su veya evinizdeki dezenfektanlarla mutlaka silin, bu işlem sonrasında ellerinizi sabunla yıkamayı ihmal etmeyin. Böylelikle kendinizi ve çevrenizdeki virüsün bulaşmasından koruyabilirsiniz.

(Visited 13 times, 1 visits today)