Ev içi kazalar kör bırakıyor

Göz travmaları nedeniyle her yıl 19 milyon kişi tek taraflı, 1 milyon 600 bin kişi ise iki gözde birden, görme kaybı yetisini kaybediyor. Dünyadaki gibi ülkemizde de travmaların yüzde 41’i, ev kazalarında meydana geliyor.

Türk Oftalmoloji Derneği Oküler Travma ve Medikolegal Oftalmoloji Birimi Başkanı Prof. Dr. Erdinç Aydın, pandemi döneminde evde yaşanan kazalardan dolayı meydana gelen göz yaralanmalarının artışına dikkat çekti.

Yılda 55 milyon kişi

Covid-19 pandemi döneminde ev kazalarının artışına bağlı olarak ev içi göz travmalarının sayısında da dikkat çeken şekilde artış yaşandı.

Göz travmaları, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de görme kaybının en çok görülen sebepleri arasında yer almak. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, her yıl 55 milyon göz yaralanması meydana geliyor. Göz travmaları nedeniyle de her yıl 19 milyon kişi tek taraflı, 1 milyon 600 bin kişi ise bilateral görme (iki gözde birden görme kaybı) yetisini kaybediyor.

Ev kazaları kör bırakıyor

Dünyadaki gibi ülkemizde de travmaların yüzde 41’i ev kazalarında meydana geliyor ve sıklıkla çocuklarda görülüyor. En çok yüzde 32’lik oranla künt cisim travmaları, daha sonra da yüzde 14 ile cam, makas, bıçak kesici cisim yaralanmaları şeklinde oluşuyor.  Yaralanmalar yüzde 70 oranında, ön segment yani gözün saydam kısmının yaralanması şeklinde meydana geliyor.

Ev kazalarını azaltmanın yolları neler?

Erişkinlerde:  Çalışanların 3 mm’lik polikarbon koruyucu gözlük ve siperlik kullanmasının zorunlu hale getirilmesi ve belli aralıklar ile denetlenerek kullanımının teşvik edilmesi gerekir.

Spor yaralanmaları: Spor travmalarını önlemek için kullanılacak gözlüklerin koruyuculuğu, yapılan spor dalının temaslı veya temassız olmasına göre farklılık göstermektedir.

Çocukluklarda: Çocuklardaki yaralanmalar basit önlemlerle birçoğu engellenebilir. Korumalı topraklamalı-priz kullanımı, kesici ve delici cisimlerin kapalı veya çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutulması, keskin dolap ve kapı kenarlarına silikon çerçeveler yapıştırılması, devrime olasılığı olan TV ve cam dolapların sabitlenmesi, kapılara stoper konması, kapı kollarının keskin köşeli olmaması olası birçok kazayı önleyecektir.

(Visited 18 times, 1 visits today)