Pandemide ev kazaları özellikle 4 yaş altı çocukları kör bırakıyor

Türk Oftalmoloji Derneği,  pandemi süresince ev kazalarında ve istismara bağlı göz yaralanmalarında artış görüldüğüne dikkati çekti. 

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD), Covid-19 pandemi döneminde ev kazalarının artışına bağlı olarak ev içi göz travmalarının sayısında da dikkat çeken şekilde artış yaşandığını, bu kazalar sonucu hem yetişkinlerde, hem de çocuklarda göz yaralanmalarının arttığını açıkladı.

Türk Oftalmoloji Derneği Oküler Travma ve Medikolegal Oftalmoloji Birimi Başkanı Prof. Dr. Erdinç Aydın,  pandemi sürecinde trafik kazalarında ve ev dışı kazalarda azalma olduğunu, buna karşın ev kazalarında ve istismara bağlı göz yaralanmalarında artış görüldüğünü vurguladı.

Prof. Dr. Aydın, şunları ifade etti:

4 yaş altı çocuklar kaza mağduru

 Özellikle 4 yaş altı erkek çocuklar göz travmalarından daha fazla etkilendi ve kalıcı görme kayıpları yaşadı. Çocukluklardaki yaralanmaların bir çoğu basit önlemlerle engellenebilir. Korumalı topraklamalı-priz kullanımı, kesici ve delici cisimlerin kapalı veya çocukların ulaşamayacağı yerlerde tutulması, keskin dolap ve kapı kenarlarına silikon çerçeveler yapıştırılması, devrime olasılığı olan TV ve cam dolapların sabitlenmesi, kapılara stoper konması, kapı kollarının keskin köşeli olmaması olası birçok kazayı önleyecektir.

(Visited 6 times, 1 visits today)