Eczacılar Birliği’nden ”Kinin içeren tonik” uyarısı

Türk Eczacıları Birliği, kinin içeren toniklere karşı uyardı. Bazı vatandaşların tonik stoklamaya başladığına dikkat çekilerek, ”Hangi kinin tuzunu içerdiğini bilmediğimiz toniklerin kullanılması ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir” uyarısı yapıldı.

Türk Eczacıları Birliği’nden yapılan açıklamada, kinin içeren toniklerin Kovid-19 hastalığından koruduğuna dair spekülatif bilgilerin yaygınlaşmasıyla, bazı vatandaşların tonik stoklamaya başladığı duyumları alındığı kaydedildi.

Açıklamada, şu uyarılarda bulunuldu.

Daha önce de ifade ettiğimiz üzere belirli sıtma türlerinin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin veya klorokinin, Kovid-19 hastalığına karşı koruyucu etkisi tartışmalıdır.

Bu durum göz önünde bulundurulursa, hangi kinin tuzunu içerdiğini bilmediğimiz toniklerin kullanılması ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir.

Sıtma tedavisinde kullanılan kininin yüksek miktarlarda alınmasının yan etki ve ilaç etkileşimi olasılığı yüksektir. Dolayısıyla taşıdığı bu olası riskler dışında, kinin içeren tonikler vücuda aşırı kalori, şeker/katkı maddesi ve sıvı yüklenmesine neden olarak sağlığı bozucu sonuçlar doğurabilecektir.

Kovid-19’dan korunmak amacıyla sağlık otoriteleri ve uzmanlarınca önerilmeyen ve doğrulanmayan uygulamalara, bilgi kirliliği yaratan kulaktan dolma bilgilere hiçbir biçimde itibar etmeyin, sağlığınızdan olmayın.

(Visited 75 times, 4 visits today)