Covid’i ağır geçirmenin sebebi “lektin proteini” eksikliği mi?

İstanbul Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmada, Covid-19’u ağır geçirenlerde, virüs ya da bakterileri yok etmek üzere bağışıklık sisteminin savaşçı hücreleri harekete geçirmesini sağlayan ^’lektin proteini’nin çok az miktarda olduğu görüldü.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde 284’ü koronavirüs hastası, 100’ü sağlıklı kontrol grubu olmak üzere 384 kişinin dahil edildiği çalışmada, vücudun virüs ya da bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmasında “makrofaj hücreleri” adı verilen savaşçı bağışıklık hücrelerini harekete geçiren mekanizmalardan, “mannoz bağlayıcı lektin proteini” düzeyleri incelendi.

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek,  Tıp Dergisi “Infection, Genetics and Evolution”da yayımlanan araştırmaya ilişkin, bağışıklık sisteminin, herhangi bir enfeksiyon karşısında harekete geçen doğal bir immün yanıt oluşturduğunu ifade ederek,  savunma sistemini oluşturan hücrelerin virüs ya da bakterilerle mücadele etmesi için bazı sistemler var olduğunu, lektin proteinin de, virüs ve bakterilerle mücadele ettiğini dile getirdi.

Prof. Dr. Tükek, lektin proteininin hücrede yeterince sentezlenmesi ve vücutta belli bir seviyede olması gerektiğine işaret ederek, araştırma sırasında, daha önce yoğun bakıma yatmış, hastalığı ağır geçirmiş ve hafif geçirmiş insanları taradıklarını, bu kişilerde mannoz bağlayıcı lektin yolunun problemli olduğunu ve protein sentezinin çok az olduğunu, özellikle de hastalığı yoğun bakımda geçiren kişilerde bu proteininin sentezlenmediğini, hatta vücutta hiç bulunmadığını fark ettiklerini anlattı.

Lektin proteini az olanlar hastalıkları ağır geçirebilir

Lektin proteini eksik olan kişiler ya da genetik olarak bunu sentezleyemeyen kişilerin, koronavirüs ya da başka bir enfeksiyona yakalandıklarında çok ağır geçirebileceklerini ifade eden Prof. Dr. Tükek, bu kişilerin tespit edilip sentetik olarak üretilmiş lektin proteini verilebilirse, hastalığın bu kadar ağır ya da ölümcül seyretme olasılığının da azaltılabileceğini kaydetti.

(Visited 16 times, 1 visits today)