Covid geçiren hastanın lenf kanseri geriledi

Hodgkin lenfoma (lenf kanseri) olan 61 yaşındaki hastanın Covid-19 geçirince lenfomasının gerilediği tespit edildi.

British journal of Hematology dergisinde yayımlanan çalışmada, Covid-19 hastalığının, yüksek dereceli Hodgkin olmayan lenfomada anti-tümör immün tepkisini tetiklediğinin varsayıldığı bildirildi.

İngiltere’de  Hodgkin lenfoma (lenf kanseri) olan 61 yaşındaki hastanın Covid-19 geçirince lenfomasının gerilediği tespit edildi. 

British journal of Hematology dergisinde yayımlanan çalışmada, 61 yaşındaki hastanın hodgkin lenfoma teşhisinden kısa bir süre sonra nefes darlığı ve hırıltıyla hastaneye yatırıldığı ve hastaya PCR-pozitif SARS-CoV-2 pnömoni (zatürre) teşhisi konulduğu belirtilerek, 11 günlük destekleyici bakımın ardından hastanın evde iyileşmek için taburcu edildiği ifade edildi.

Çalışmada, hastaya kanserine ilişkin bir tedavinin bu süreçte uygulanmadığı da kaydedilerek, 4 ay sonra yapılan taramada hastanın lenfomasının gerilediğinin görüldüğü belirtildi.

İngiltere Royal Cornwall Hastanesi’nden  Dr. Sarah Challenor’un yaptığı çalışmada Covid-19 hastalığının, yüksek dereceli Hodgkin olmayan lenfomada anti-tümör immün tepkisini (bağışıklık hücrelerinin kanserli hücre ile savaşması) tetiklediğinin varsayıldığı bildirildi.

(Visited 16 times, 1 visits today)