Covid 19’un ortaya çıkardığı yeni sağlık sorunu: ”Koronasomnia”

Pandemiyle birlikte toplumda artan stres, endişe ve kaygılar uyku problemlerini de beraberinde getiriyor. Pandemi sürecinde yaşanan uyku sorunları yüzde 25 seviyesinden, yüzde 50’lere ulaştı. Pandemi uykusuzluğuna (koronasomnia) karşı neler yapılabilir?

Yataş Uyku Kurulu uzmanlarından Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Erdem, pandemiyle birlikte ortaya çıkan “koronasomnia” yani uykusuzluğun ve Covid-19’un birleşiminden oluşan rahatsızlık ve buna karşı neler yapılabileceğine ilişkin bilgiler verdi.

Pandemiyle birlikte artan uykusuzluk sorununun nedeni…

Yapılan araştırmalara göre, pandemi sürecinde yaşanan uyku sorunları yüzde 25’lerden, yüzde 50’lere ulaştı. Bu artışın ilk nedeni,  günlük rutinlerimizin ve bulunduğumuz ortamların kökten değişmesi. Bu durum vücut saatimizi korumayı zorlaştırıyor. İş ve okul ortamlarının ofis, okul gibi resmi mekanlardan ev ortamına taşınması, insanların geç saatlere kadar uykusuz kalmasına neden oluyor.

Uykuya dalma zorluğu veya uykunun belirsiz aralıkla bölünmesi sonucu ortaya çıkan insomnia rahatsızlığı, pandemi döneminde kendini çok daha fazla gösteriyor. Hatta uzmanlar, bu artışa bağlı olarak yeni bir durum olan “koronasomnia” yani uykusuzluğun ve Covid-19’un birleşimi sonucu ortaya çıkan rahatsızlık terimini ortaya attı.

Uyuyamıyorsanız yataktan çıkın

Öncelikle uyuyamıyorsanız yataktan çıkabilir, uyuduğunuz alandan uzaklaşabilirsiniz. Sizi sürekli düşünmeye iten şeyleri kağıda dökerek, müzik dinleyerek veya nefes egzersizleri yaparak zihninizi sakinleştirebilirsiniz. Düşündükçe rahatsızlık vermeyen, aksine rahatlatan ve uykuya teşvik eden çeşitli uğraşlardan sonra zihninize, vücudunuzun uykuya ihtiyaç duyduğu kabullendirebilirsiniz. Çevresel faktörler uyku için uygun duruma getirildikten ve kaygıdan, sağlıksız düşünmeden, korkudan, aşırı heyecandan uzaklaşıp rahatladığınızda yatağınıza dönebilirsiniz.

(Visited 4 times, 1 visits today)