Covid-19 hastalarında felç ve kalp krizine neden olan 5 virüs proteini tespit edildi

Covid geçirenlerde damar hasarı yaratarak, felç ve kalp krizlerine neden olan 5 virüs proteini tanımlandı. İsrailli araştırmacılar, hangilerinin damar sistemine zarar verdiğini bulmak için SARS-CoV-2 virüsünün 29 proteininin tamamını analiz etti. Araştırmacılar, spesifik olarak SARS-CoV-2’de vasküler sorunlara yol açan 5 proteini tanımladı.

AB destekli bilim insanları, felç ve kalp krizlerini tetikleyen Covid-19 proteinlerini tespit etti.

Koronavirüs vücuda girdiğinde 29 protein üretmeye başlıyor. Küresel pandemi başlayalı 2 yıl oldu. Atardamarları ve damarları olumsuz etkileyen ciddi damar hastalığı vakalarında SARS-CoV-2 virüsündeki hangi proteinlerin sorumlu olduğu hala bilinmiyor.

AB tarafından finanse edilen SweetBrain projesi tarafından desteklenen araştırmacılar, Covid-19 hastalarında felç ve kalp krizlerine neden olan virüs proteinlerini belirledi.

Sonuçlar ‘ eLife ‘ dergisinde yayınlandı. İsrailli bilim insanlarından oluşan ekibin proje koordinatörü Tel Aviv Üniversitesi’nden Dr. Ben Maoz, ”virüsün kara kutusuna bir göz atarak” büyük bir atılımı gerçekleştirdi.

Araştırmacılar, hangilerinin dolaşım sistemi olarak da bilinen damar sistemine zarar verdiğini bulmak için SARS-CoV-2 virüsünün 29 proteininin tamamını analiz etti. Araştırmacılar, spesifik olarak SARS-CoV-2’de vasküler sorunlara yol açan beş proteini tanımladı.

Yeni ilaçların yolunu açmak

Dr. Maoz, “Koronavirüs, yalnızca solunum yolu hastalığı değil. Hastaları inme, kalp krizi ve damar sistemiyle ilgili diğer sorunlara karşı artan riske sokan proteinleri belirledik” dedi.

Bu çalışmanın, tam olarak hangi proteinlerin veya virüs parçalarının sorunlara yol açtığının anlaşılmasını sağlayarak, koronavirüsün damar sistemi üzerindeki etkisine karşı ilaçlar geliştirmelerine yardımcı olabileceğini ifade eden Dr. Maoz, “Hangi proteinlerin vasküler sistem üzerinde bir etkisi olduğunu keşfetmekle kalmadık, aynı zamanda etkilerini tam olarak nasıl uyguladıklarını da gördük. Bulduğumuz şey, bu spesifik proteinlerin damar sisteminizi daha sızdıran hale getirmesidir. Tüpler daha gözenekli hale gelir ve umduğunuz gibi sıvı tutamaz. Bu bilgi, ilaç geliştirme çabalarında da değerli” dedi.

Covid-19 için yeni tedaviler 

Bu tespitin  Covid-19’un tedavisi için temel sağlaması bekleniyor.

Dr. Maoz, “Vücudun farklı bölgelerini farklı şekillerde etkilemesine rağmen, bugüne kadar virüs tek bir varlık olarak kabul edildi. Bütün kanıtlar, virüsün kan damarlarına veya kan damarlarını kaplayan endotel hücrelerine ciddi şekilde zarar verdiğini gösteriyor. Umarım araştırmamız daha hedefe yönelik tedavi sağlamada faydalı olur” dedi.

(Visited 15 times, 1 visits today)