Covid-19 erkeklerde kalıcı sertleşme sorunu yapabiliyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, Covid-19 enfeksiyonu geçiren erkek hastalarda, hastalık sonrası (SARS-CoV-2) koronavirüs penis dokusunda da  bulundu. Covid-19’un oluşturduğu endotel (kan ve lenf damarlarının iç yüzünü oluşturan doku) hasardan dolayı erkeklerde kalıcı sertleşme sorunu yapabildiği saptandı. 

The World Journal of Men’s Health sitesinde yer alan makaleye göre, semptomatik Covid-19 enfeksiyonundan iyileşen ve ardından ciddi erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu) geliştiren hastaların penis dokusu mikroskopta incelendi.

Çalışmada, şiddetli sertleşme sorunu nedeniyle penis protezi ameliyatı geçiren hastalardan penis dokusu toplandı. Örnekler, Covid-19 enfeksiyonu öyküsü olan iki erkekten ve enfeksiyon öyküsü olmayan iki erkekten alındı.

Örneklerde yapılan incelemede, Covid-19 enfeksiyonu geçiren erkek hastaların penis dokularında koronavirüs görüldü.

Makalede, bu araştırmanın, erkeklerde Covid-19 enfeksiyonundan çok sonra peniste virüsünün varlığını gösteren ilk çalışma olduğuna dikkat çekildi.

Sonuçların, Covid-19 enfeksiyonundan kaynaklanan yaygın endotel hücre işlev bozukluğunun sertleşme sorununa katkıda bulunabileceği dile getirilen makalede, gelecekteki çalışmaların da, Covid-19 enfeksiyonunun sertleşme sorununa nasıl yol açtığına dair yeni moleküler mekanizmaları değerlendireceğine vurgu yapıldı.

(Visited 36 times, 1 visits today)