Corona virüsünün yılanlardan insanlara geçtiği açıklandı

Corona virüsü ile ilgili bilim insanlarından gelen açıklamada, virüsün yarasalardan değil de yılanlardan ortaya çıktığı bildirildi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak yayılan ve yeni bir tip olan ölümcül Corona virüsünün yarasalardan değil yılanlardan ortaya çıktığı açıklandı.

Bilim insanlarınca yapılan araştırmada, Çin’in Wuhan kentinde hastaneye kaldırılan ilk hastaların çoğunluğunun deniz ürünleri toptan satış pazarının çalışanları veya müşterileri olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, Corona virüsünün yarasalardan yılanlara, sonra da insanlara sıçradığı ihtimaline dikkat çekildi.

Bu arada, 17 yıldır farklı tipte Corona virüsü yüzlerce insanın ölümüne neden olurken, yeni tip virüs için aşı ya da antiviral tedavi de henüz söz konusu değil. 

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubu. Nadir durumlarda hayvanlardan insanlara bulaşabiliyor. Bu virüs grubuna bağlı virüsler de, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ve orta derecede üst solunum yolu hastalığı olan insanları hasta edebiliyor.
Corona virüsü semptomları arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemel baş ağrısı ve bazen de birkaç gün süren ateş olabiliyor. Ancak, yeni tip virüs hakkında detaylı bilgi henüz yok.

Virüsten korunmak için neler yapılabilir?

Korunmak için basit önlemler oldukça faydalı.

Dünya Sağlık Örgütü,

  • Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınmanın,
  • Özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra sık sık elleri yıkamanın,
  • Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınmanın,
  • Enfekte olduysanız eğer, mesafeyi korumanın, öksürürken, hapşırırken tek kullanımlık kağıt mendil ile ağzın ve burnun kapatılmasının, ellerin yıkanmasının; gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmanın
  • Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edilmesinin,
  • Et, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyice pişirilmesinin önemli olduğunu bildiriyor.
(Visited 32 times, 1 visits today)