Çorbayla hem sağlıklı beslen, hem kilonu koru

Herkesin isteğidir hem sağlıklı beslenmek, hem de kilo almamak.

Kışın bunu sağlamanın yollarından biri de, çorba içmekten geçiyor.

Çorba özellikle kışın hem vücudun sıvı ihtiyacını karşılıyor, hem de düşük kalorisiyle kilo kontrolüne yardımcı oluyor.

Çorbanın mutfağımızda ayrı bir yeri vardır. Birçok evde yemeğe çorbasız başlanmaz, hastayken ilaç niyetine çorba içilir. Duru Bulgur Beslenme Uzmanı Seçil Kenar, çorbanın bilinen ve bilinmeyen faydaları hakkında bilgiler verdi. 

Su ihtiyacını karşılar 

Çorba yaz kış vücudumuzun sıvı ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur. Kışın özellikle kuru ve soğuk havalarda azalan su isteği ve beraberinde vücutta ve özellikle de ciltte meydana gelen nem kaybının tek anahtarı sudur. Çorba sıvı olduğu için günlük almamız gereken sıvı ihtiyacımızı karşılamada yardımcı olur.

Kilo kontrolünü sağlar 

İçine çeşit çeşit sebze koyarak blenderdan geçirip tüketebileceğiniz gibi, bulgur, nohut gibi bakliyatlarla da besin değerini zenginleştirebileceğiniz çorbalar, hem size vitamin ve mineral bakımından her türlü desteği sağlar. Hem de bunu yaparken düşük kalorisiyle kışın hareketsizlik nedeniyle artan kilo alma eğilimine karşı vücudunuzu korur.

Tok tutar

Vücudumuzun yediklerimizle doyduğunu hissetmesi 20 dakikayı buluyor, fakat  bu süre zarfında tüm sofrayı silip süpürebiliyoruz. Fakat yemeğe hafif, doyurucu bir çorba ile başladığınızda mide kapasitesinin çoğunu kapladığı için diğer yemeklerden daha az miktarda yemenize ve daha çabuk doymanıza sebep olur.

Hastalıklara şifa

Özellikle hasta olduğumuzda ya da hastalığın geldiğini hissettiğimiz dönemlerde bol limonlu tavuk çorbası, hem boğaz ağrısını yumuşatıyor, hem de vücudunuzun hastalığa karşı direnç kazanmasına yardımcı oluyor.

Çorbalara konulan bulgur daha tok tutuyor

Çorbalarınızın içine koyacağınız bulgurla daha fazla tok kalırsınız. Bulgur sadece su ve buğdaydan oluşuyor ama mineral, vitamin, posa ve lif açısından oldukça zengin. Bağışıklık sistemini güçlendiren bulgur, bazı B grubu vitaminleri içeriyor. İçeriğindeki yüksek posa miktarı ile diyabet ve kansere karşı da vücudu koruyor. Bulgurun içerdiği B1 vitamini, sinir ve sindirim sisteminin güçlenmesine yardım ediyor. Kan şekerini hızla yükseltmeyen bulgur, şeker hastalarının da miktarlarına dikkat ederek tüketebileceği bir besin. 

(Visited 95 times, 1 visits today)