Çocukları yaz ishalinden koruma önerileri…

Yaz mevsimiyle beraber çocuklarda ishal vakalarında artış görülebiliyor. İshal sonucu oluşan sıvı kaybı, yetişkinlere göre çocukları daha fazla etkiliyor. Bu nedenle de çocuklarda meydana gelen ishal çoğunlukla hastaneye yatışa yol açıyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu,  yaz aylarında çocuklarda ishal vakalarında artış görülebildiğine dikkati çekti.

Çocuklarda hastaneye yatış daha fazla 

İshal sonucu oluşan sıvı kaybı, yetişkinlere göre çocukları daha fazla etkiliyor. Çocuklarda meydana gelen ishal çoğunlukla hastaneye yatışa yol açıyor,  yetişkinlerde ise ishal sebebiyle yatış çok daha düşük bir oranda gerçekleşiyor. Bu durum, sıvı kayıplarının çocukları daha fazla etkilemesinden kaynaklanıyor. Çocuklarda yüzde 10’luk bir sıvı kaybı bile sıvı dengesine zarar vererek ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

İshali önleme önerileri

Dışarıda kalmış yiyecekleri tüketmeyin. Hijyen şartlarına güvenmediğiniz yerlerde yemek yemeyin.
İshalin bulaşıcı olduğunu unutmayın ve kişisel hijyeninize çok dikkat edin, çocuklarınızı da hijyen konusunda eğitin. Yazın özellikle havuz gibi ortak alanların kullanımının artması nedeniyle kendinizi daha dikkatli koruyun.
Süt ve süt ürünlerini tüketirken çok daha dikkatli davranın. Üretim ve tüketim tarihleri ile saklama koşullarını kontrol edin. Özellikle eriyip tekrar donmuş görünen dondurmalardan uzak durun.
Çocuklarda ishal başlar başlamaz ağızdan sıvı takviyesine başlayın.
Hafif ishal belirtileriniz varsa daha az yağlı, fazla lif içermeyen ve pirinç, patates gibi bağırsakları az çalıştıracak besinler tercih edin.

Çocuğun halsizliği çok yüksekse vakit kaybetmeden hastaneye gidilmeli

İshal tedavisinde en önemli nokta kaybedilen sıvının geri alınması. Bu konuda ebeveynler bilinçli olmalı. Sıvı dengesini koruyucu önlemleri erkenden almak çok önemli. İshal tedavisinin ilk adımı da sıvı kayıplarının ağız yoluyla yerine koyulmasıdır. Hastaneye yatış ve serumla tedaviye ne kadar az mecbur kalınırsa o kadar iyi. 

Kusması olmayan çocuklarda tedavi daha kolay oluyor. Ancak sıvı kaybı yüzde 10’un üzerine çıkan vakalarda, bu tip uygulamalarla zaman kaybetmeyip damar yoluyla sıvı tedavisine başlanmalı. Çocuk halsizlik yüzünden hareket edememeye başlamışsa ve ağızdan sıvı alımı sağlanamıyorsa hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalı.

(Visited 7 times, 1 visits today)