Çocuklarda fazla güneşte kalmak katarakta neden olabilir

Yaz aylarında artan ultraviyole ışınları, gözlere doğrudan zarar verebiliyor. Uzmanlar,  çocuklarda uzun süre ultraviyole ışığına maruz kalmanın, ileride erken yaşta katarakta neden olabileceği konusunda uyarıyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özgül Altıntaş, yaz aylarında çocukların göz sağlığını bozabilecek tehlikelere işaret etti.

Ultraviyole ışınlar

Yaz aylarında artan ultraviyole ışınları, gözlere doğrudan zarar verebiliyor. Zararlı ışınlar en sık, gözün beyazı üzerinde pinguequla denilen kalıcı kabarık bir tabaka oluşturur. Dışarıdan da görülen bu tabaka batma, yanma ve kızarıklık gibi şikayetlere yol açar.

Katarakt, retine hastalıkları 

Uzun süre ultraviyole ışığına maruz kalmak, çocuklarda ileride erken yaşta katarakt ve retina hastalıklarına neden olabilir. 

Ne yapmalı?

Çocukları, güneşin yeryüzüne dik olarak ulaştığı 10:00 ile 16:00 saatleri arasında ultraviyole ışınlarından olabildiğince uzak tutun.

İlk bebeklik döneminde ağaç gölgelerinde geniş siperlikli şapka kullanımı ve pusetlerin tentesinin sağladığı koruma yeterli oluyor.

2 yaşından sonra gözlük 

2 yaşından itibaren UV koruması yüzde 100 ve solar sınıfı 2-3 düzeyinde olan gözlükler kullanmaya başlayabilir. Gözlüğün çerçevesi esnek, camı kolay kırılmayan polikarbonat materyalden ve çatlamayan özellikte olan camlardan olmalı. Büyümekte olan çocuğun yüz şekline de uygun ve hafif olmalı, burnuna baskı yapmamalı, sapı uzun olup kulağını da rahatsız etmemeli.

Kolay kırılmayan materyalden olsa da, bu gözlük camının kesinlikle kırılmayacağı anlamına gelmez. Dolayısıyla diğer çocuklarla hareketi bol olan oyunlar oynadığı zamanlarda, gözlüğünü çıkartmanız daha doğru olacaktır.

(Visited 27 times, 1 visits today)