Çocuklarda demir eksikliği nasıl belirti verir?

Demir eksikliği, çocuklarda kansızlığa yol açan en yaygın nedenlerden biri. Uzmanlar, demirin beyin fonksiyonlarından bağışıklık sistemine birçok hayati işlevde rolü olan önemli bir mineral olduğunu ve eksikliği tedavi edilmezse, gelişim geriliğine varan sonuçlara yol açabildiğinin altını çiziyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fikret İşbilir, çocuklarda demir eksikliği ve belirtileri hakkında bilgi verdi. 

En sık görülen kansızlık nedeni

Demir eksikliği çocuklarda en sık görülen kansızlık nedenlerinden biridir. Demir, vücutta kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda görev alan bir mineraldir ve birçok hayati işlevin yerine getirilmesi için önemlidir. 

Demir eksikliği, çocukların sağlıklı büyümesini engelleyebilir. Demir, beyin fonksiyonlarından bağışıklık sistemine birçok hayati işlevde rolü olan bir mineral olduğundan, eksikliği tedavi edilmezse gelişim geriliğine varan sonuçlar doğabilir. 

İştahsızlığa neden oluyor

Çocuklarda demir eksikliği yüzde ve dudaklarda renk değişikliğine yol açabilir.

Ayrıca demir eksikliği olan çocuklar genellikle iştahlarını kaybeder. Çocuklarda demir eksikliği onları enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale de getirebilir. Buna bağlı olarak çok daha sık hastalanabilirler.

Demir eksikliği anemisi, çocuklarda enerji düşüklüğüne ve sürekli bir yorgunluk haline neden olabilir. Çocuğunuzun enerji seviyesinde belirgin bir düşüş fark ederseniz, demir düzeyini kontrol ettirmeniz önerilir.

Fast-food tüketilmemeli

Çocuklarda demir eksikliğinin önlenmesi ve tedavi edilmesinde en önemli noktalardan biri, çocuğunuz için dengeli bir beslenme programı oluşturulması ve ebeveynin çocuğu bu programa teşvik etmesidir. Çocukların mümkün olduğunca fast food, şekerli atıştırmalıklar ve hazır gıdalar yerine doğal ve besleyici gıdaları tercih etmeleri sağlanmalıdır.

Ayrıca demir emilimini artıracağından C vitamini içeren gıdalar da beslenme programına dahil edilebilir. Demir takviyesi yalnızca doktorunuzun reçetelendirmesiyle ve önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

(Visited 11 times, 1 visits today)