Çocuklara göz açtırmayan domuz gribi 4 gün sonra da ortaya çıkabilir

Son günlerde çocuklarda en yaygın görülen hastalıklardan biri de ”domuz gribi”… ”Ani başlayan yüksek ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve kas ağrısı” gibi şikayetlerle polikliniklere yoğun başvurular yaşanıyor. Uzmanlar, en sık solunum yoluyla bulaşan hastalığın, 4 gün sonra bile belirti verebildiğine işaret ediyor.

 

Havaların iyice soğuduğu bugünlerde virüsler de tam anlamıyla kol geziyor! Özellikle kapalı ortamlarda bulaş riskinin çok kolay olması nedeniyle çocukların en sık karşılaştığı hastalıkların başında Influenza (A) yani domuz gribi geliyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Sarıtaş , son günlerde ani başlayan yüksek ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve kas ağrıları gibi şikayetlerle polikliniklere yoğun başvurular yaşandığına vurgu yaparak, şunları anlattı:

”2 yaş altındaki çocuklar ve kronik hastalığı olanlarda ciddi sorunlara yol açabiliyor”

Domuz gribi olarak da adlandırılan Influenza-A virüsü, en sık solunum yoluyla bulaşıyor. Hapşırma ve öksürme sonrası virüsler 30-40 dakika boyunca havada asılı kalabiliyor ve bir metreden daha uzaktaki kişileri de enfekte edebiliyor. 

Kreş ve okul çağındaki çocuklarda ortak kullanım alanları da bulaşma riskini oldukça artırıyor. Influenza,  kronik hastalığı olanlarda ve 2 yaş altındaki çocuklarda daha ağır seyrederek, alt solunum yolu enfeksiyonlarına ve hastane yatışlarına kadar varan ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Hastalık 4 gün sonra ortaya çıkabiliyor!

İnfluenza salgınları genelde ekim aylarında görülmeye başlar, ocak-şubat aylarında en üst seviyeye ulaşır ve mart-nisan aylarında sıklığı giderek azalmaya başlar. Son günlerde çok sık görülen Influenza-A virüsü, çocuğa bulaştıktan sonra hastalığın belirtilerinin ortaya çıkması 1-4 gün arasında değişiyor. 

Özellikle 5 günden uzun süren ateş…

Ani başlayan yüksek ateş, halsizlik, yaygın kas ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürük influenza virüsünün en önemli belirtilerini oluşturuyor. Özellikle 5 günden uzun süren ateşi olan çocuklarda anne ve babaların, gelişebilecek komplikasyonlar açısından dikkatli olmaları ve mutlaka bir çocuk hekimine başvurmaları gerekiyor.

Testin negatif çıkması hasta olmadığı anlamına gelmez  

Bu şikayetlerin varlığında burundan sürüntü alınarak hızlı bir şekilde influenza testi yapılabiliyor. Testin pozitif gelmesi tanı koydururken, negatif gelmesi  kesin bir şekilde hastalığın olmadığı anlamına gelmiyor. Tedavi edilmeyen influenza hastalarında yüzde 15-50 oranında orta kulak iltihabı gelişebiliyor. Aynı zamanda hastalığın seyrinde zatüre, astım hastalarında astımın tetiklenmesi, krup, ateşli nöbetler ve nadir de olsa ataksiler görülebiliyor. 

Korunmanın en önemli yolu aşılanma

Influenzadan korunmada en etkili yöntem aşılanmadır. Ülkemizde 6 ay üzerindeki tüm çocuklar aşılanabilmektedir. Özellikle risk grubundaki, bağışıklığı düşük ve kronik hastalığa sahip olan çocukların aşılanması büyük önem taşımaktadır. Influenza aşısının her sene tekrarlanması gerekir.

Bulaşmayı önlemek için grip olanlarla yakın temastan kaçınılmalıdır. Hasta kişilerin bulunduğu ortamda maske takılmalı, öksürme ve hapşurma durumlarında ağız ve burun mendille kapatılmalıdır. Hijyen kurallarına mutlaka uyulmalı, yemeklerden önce eller mutlaka yıkanmalı, eller gün içinde yüze sürülmemelidir.

(Visited 13 times, 1 visits today)