Yumurta alerjisi olan çocuklar grip aşısı olabilir mi?

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği, özellikle astımlı çocuklar başta olmak üzere mutlaka her çocuğun gribe karşı aşılanması gerektiğini bildirdi. Peki, bazı grip aşılarının yumurta içermesi nedeniyle, yumurta alerjisi olan çocuklara aşı yaptırmak sakıncalı mı?

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AID) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Demet Can, yumurta alerjisi olan çocuklara grip aşısı yapılabileceğini belirterek, şunları söyledi:

” İki yıl boyunca influenzaya bağlı grip vakaları oldukça azaldı ancak bu yıl maskelerin kalkmasıyla  kuvvetli grip salgınları geliyor. İnfluenzanın yaptığı gripten korunmak daha kolay çünkü uzun yıllardır kullanılan ve deneyim kazanılan grip aşıları var.

Ancak bazı grip aşılarının yumurta içermesi nedeniyle alerjik reaksiyona yol açması, yine bazı grip aşılarının astımı tetiklemesi nedeniyle aileler, alerjik çocuklarına grip aşısı yaptırmak konusunda tereddüt yaşıyor ama bu endişeye gerek yok. Çünkü Amerikan Pediatri Akademisi 2022-2023 sezonu için grip aşısıyla ilgili tavsiye raporunda yumurta alerjisi olan çocukların, diğer aşılar yapılabiliyorsa güvenli bir şekilde grip aşısının da yapılabileceğini bildirdi.

Yumurta alerjisi olan hastaların diğer bireylere nazaran aşı açısından daha fazla bir alerjik risk taşımadığı, grip aşısının tipi, markası ne olursa olsun yapılabileceği bu araştırmayla birlikte açıklanmış oldu.

Elbette diğer aşılar için dikkat edilen tüm kurallar, mesela aşı öncesinde önceki aşılarla ilgili öykü alınması, gerekli müdahalenin yapılabileceği sağlık merkezlerinde uygulanması gibi kurallar, yumurta alerjisi olan hastalara grip aşısı uygularken de geçerli oluyor.”

(Visited 10 times, 1 visits today)