Çocuklar psikolojik açıdan afetlere hazırlanmalı

Deprem çocuklarda da korku, panik, uykusuzluk gibi olumsuz duyguları ortaya çıkarabilir. Uzmanlara göre,  bu nedenle çocuklar da yaşına göre kriz anlarına hazırlanmalı. Onların sorularına aşırı abartıdan kaçarak doğru cevaplar verilmeli. Yer kabuğu hareketlerinin doğal olduğu ancak insanların bunu bilerek yaşam için güvenli yerler oluşturduğu anlatılmalı.  Gerek okulda, gerekse evde nasıl davranması gerektiği mutlaka konuşulmalı. 

NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Leyla Arslan, çocukları fiziksel olduğu kadar, psikolojik açıdan da deprem gibi doğal afetlere ve kriz anlarına hazırlamak gerektiğine dikkati çekti. Konuya ilişkin şu önerilerde bulundu.

Deprem olumsuz duyguları ortaya çıkarıyor

Deprem çocuklarda da tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi korku, panik, huzursuzluk, uykusuzluk, gerginlik, suçlama, güvensizlik, yalnızlık, donma ve ağlama gibi güçlü ve olumsuz duygular ortaya çıkarır. Depremi yaşamış çocuklar için, zihinsel bir kargaşaya neden olan bu duygusal etkilerle başa çıkmak için kriz danışmanlığına ihtiyaç vardır. 

Öncesinde de çocuklar zihinsel olarak hazırlanabilir

Depreme maruz kalmadan  çocukları afetlere hazırlamak çok önemli. Çocukları zihinsel olarak afetlere hazırlamak için onların sorularına doğru cevaplar vermek önemli. Bu hazırlık çocuğun yaşına göre değişir. Aşırı abartılı ve kötü bir bilgi şeklinde verilirse çocuğun geleceğe bakış açısını değiştirir, fiziksel ve ruhsal iyilik halini tehdit eder.

Yer kabuğunun hareketlerinin doğal olduğu söylenmeli  

Öncelikle yer kabuğu hareketlerinin doğal olduğu ancak insanların bunu bilerek ve hesaba katarak, yaşam için güvenli yerler oluşturulmuş olduğu söylenmeli.  Gerek okulda, gerek evde nasıl davranılması gerektiği, paniğe kapılmadan yaşam üçgeni oluşturma konusu mutlaka konuşulmalı. Kendi evlerinin, bulundukları yerlerin güvenli olduğu anlatılmalı.  Çocuğun korkuyu içinde büyütmesine engel olunmalı, duyguları doğru yönetebilmeli, soğukkanlı davranabilmeli.

Çocuğunuza görev verin

Çocuğa görev vermek, tehlikeli durumda önlem almayı öğretmek, örneğin elektrik, doğalgaz ve su vanalarının yerlerini göstermek ve kapanması gerektiğini öğretmek okul öncesi çağdaki çocuktan beklenemez, ama öğretilebilir. Okul çağındaki çocuklara ise depremin önlemleri konusunda bilgilenme görevi vermek,  telefon bilgileri, depremin sonuçları ve baş etmiş olan ülkelerin baş etme şekilleri, politikaları konusunda araştırma yaptırmak, çocuğun yaşamı üzerinde kontrol duygusu geliştirip, gelecek yaşamını olumlu ve doğru biçimlendirmesini sağlar. Bilinçlendirme yeteri kadar sağlandığında zarar olasılıkları ortadan kalkar.

(Visited 15 times, 1 visits today)