Çin’den tahliye edilen 42 kişi Ankara’ya geldi

Çin’de ortaya çıkan ve dünyada bir çok ülkeye yayılan yeni tip Corona Virüs nedeniyle Türkiye’ye getirilen 32’si Türk 42 kişi ile tahliye operasyonuna katılan askeri uçaktaki 20 personel, Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine götürüldü.

Etimesgut Askeri Havalimanı’na dün gece geç saatlerde gelen Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait A400 M tipi askeri kargo uçağında bulunan 32’si Türk, 6’sı Azerbaycan, 3’ü Gürcistan ve biri Arnavutluk vatandaşı 42 yolcu ile mürettebat, teknik ekip ve sağlık personeli, Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne sevk edildi.

17 ambulansla Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne sevk edilen 62 kişi, 14 gün tek kişilik odalarda gözlem altında tutulacak ve 3 günde bir de tetkikleri yapılacak.

Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da konuya ilişkin twitter hesabından video paylaştı.

UÇAK ARINDIRMA İŞLEMİNE TABİ TUTULACAK

Bu arada, tahliye uçağı içinde bulunan malzemeler Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) uzmanlarınca arındırma işlemine tabi tutulacak. KBRN gaz maskesi ve KBRN kıyafeti giymiş personel tarafından özel kimyasallar ve teçhizat kullanılarak, uçağın iç ve dış arındırma işlemleri yapılacak. Sonrasında da meydana kurulan KBRN Dekontaminasyon Çadırı’nda her uçak personeli için tek tek arındırma işlemi gerçekleştirilecek.

TÜRKİYE’YE GELMEKTEN NEDEN VAZGEÇTİLER

Öte yandan, Türkiye’ye gelmekten son anda vazgeçen 6 kişinin ise ”Türkiye’deki sosyal medya organlarında bu vatandaşlarımız kimlik bilgilerinin paylaşıldığını görüp buna tepki göstererek gelmekten vazgeçtikleri” de öğrenildi.

(Visited 27 times, 1 visits today)