Çikolata kisti ameliyatı ne zaman yapılmalı?

 Yaygın şekilde görülen çikolata kisti,  kadınların yüzde 30’unda kısırlık nedeni. Uzmanlara göre, doğru zamanda ve titizlikle yapılmayan çikolata kisti cerrahisi anne olmayı engelleyebilir.

Kadınlar arasında yaygın şekilde görülen endometriozis, bilinen adıyla çikolata kisti kadınların yüzde 30’unda infertilite (kısırlık) nedeni. Özellikle cerrahi tedavi konusunda titiz davranmak gerektiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, kadın gebe kalmadan ya da yumurta toplama işlemi gerçekleştirilmeden kistin cerrahiyle alınması durumunda, hastanın doğurganlığına ağır şekilde zarar verebileceğine işaret etti.

Prof. Dr. Attar,  şunları anlattı:

Yumurtalık rezervi iyi olanlar

Çikolata kistlerinin tedavi yaklaşımı, bebek sahibi olabilmek ve ağrıyı tedavi etmek adına iki farklı şekilde oluyor. Bebek sahibi olmak isteyen ve yumurtalık rezervi iyi olan kadınlarda bir süre beklemeyi tercih ederiz. Çünkü bu hastaların kendi kendine gebe kalma olasılığı her zaman vardır. Bununla birlikte erken evre çikolata kistlerinde aşılama tedavisinin de yararı var. Eğer buradan bir sonuç alınamazsa da tüp bebek tedavisi uygulanır.

Yumurtalık rezervi düşük olanlar

Yumurtalık kapasitesi ya da rezervleri düşük hastalarda, yumurtalık rezervlerine zarar verebileceği için cerrahiden kaçınmak gerekli. Bu hastalarda, eğer kadın henüz evli değilse ve çocuk sahibi olmayı düşünüyorsa yumurta dondurmayı öneririz.

Hasta evli ve bebek istiyor fakat aynı zamanda yumurtalık rezervleri düşükse, zaman kaybetmeden önce tüp bebek tedavisi sonra da cerrahi alternatifini sunarız.

Çikolata kisti iki taraflıysa… 

Çikolata kisti iki taraflı ise ve hasta gebe kalmadan ya da yumurtaları toplanmadan çıkartılırsa, kadının doğurganlığı çok ağır şekilde zarar görebilir. Bu nedenle cerrahi birdenbire değil, hastanın rezervlerini kontrol edilerek çok dikkatli şekilde yapılmalı. Bu aşamadan sonra da hastanın tıbbi tedavisinin devam etmesi ve sürekli izlenmesi gerekiyor. Çünkü cerrahiden sonra hiçbir tedavi ve kontrol yapılmayan hastalarda, 24 ay içerisinde ağrı ve çikolata kistinin tekrarlama olasılığı oldukça yüksek olduğu unutulmamalı.

(Visited 44 times, 1 visits today)