Bu beslenme tarzı Alzheimer belirtilerini hızlandırıyor

Alzheimer’da ileri yaş ve genetik faktörlerin yanı sıra hayat tarzı ve beslenme de önemli risk faktörleri arasında yer alıyor.  Prof. Dr. Tanrıdağ, Alzheimer belirtilerini artıran ve hızlandıran bir beslenme türüne dikkati çekiyor. Nedir bu beslenme türü?

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ,  Alzheimer’da ileri yaş ve genetik faktörlerin yanı sıra hayat tarzı ve beslenmenin, önemli risk faktörleri arasında bulunduğuna dikkati çekti.

Alzheimer belirtilerini hızlandıran beslenme

Alzheimer belirtilerini artıran ve hızlandıran bir beslenme türü var. O da kırmızı ete dayanan, bol kolesterollü, yağlı bir beslenme tarzı. Buna karşı olarak da Akdeniz diyeti tanımlandı. Daha çok beyaz et, balık, salata, meyve sebzeden oluşan bir diyet. Alzheimer için damarsal yoldan koruma sağlayan bir beslenme tarzı olarak önerilmektedir.

B vitamini azaltan diyetler de hastalığı tetikliyor 

Bunun dışında B12 vitamini, genel olarak da B vitaminini azaltan diyetler, açlık bu hastalığı tetikliyor. Çünkü B12 vitamininin eksikliğinde Alzheimer hastalığının başlangıcındaki belirtiler oluyor. Yani unutkanlık, depresyon sıklığı gibi.

(Visited 33 times, 1 visits today)