Brezilya aşı için Oxford’la anlaştı

Brezilya, Oxford Üniversitesi ve ilaç firması AstraZeneca tarafından geliştirilen deneysel Kovid-19 aşısını yerel olarak üretmek anlaşma yaptı.

Anlaşmaya göre, Brezilya, 30,4 milyon dozda aşı üretimi için gereken malzeme için 127 milyon dolar ödeyecek.

Brezilya, Oxford Üniversitesi ve ilaç firması AstraZeneca tarafından geliştirilen deneysel Kovid-19 aşısını yerel olarak üretmek anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre, Brezilya, 30,4 milyon dozda aşı üretimi için gereken malzeme için 127 milyon dolar ödeyecek.

Brezilya Sağlık Bakanlığı, aşı malzemelerini Aralık 2020 ve Ocak 2021 olmak üzere iki aşamada tedarik edecek. 210 milyon nüfuslu ülkenin yaptığı anlaşma, toplamda 100 milyon aşıyı kapsıyor.

Brezilya’da aşıyı, Avrupa’dan gelecek malzemelerle Fiocruz firması üretecek.

Brezilyalı sağlık yetkilileri aşının öncelikle ileri yaştakiler, sağlık sorunu olanlar ve güvenlik güçlerine uygulanacağını bildirdi.

Bu arada, ABD yetkilileri de Oxford Üniversitesi uzmanlarının geliştirdiği aşıdan 300 milyon doz alacaklarını Mayıs ayında açıklamıştı. 

Oxford’lu araştırmacıların geliştirdiği aşıyı üreten AstraZeneca ilaç firması Avrupa Birliği ülkelerine de 400 milyon doz tedarik etme sözü vermişti. Ayrıca, Rusya ve Japonya da dahil bazı ülkeler de aşıyı satın almak istiyor. 

(Visited 7 times, 1 visits today)