Boşanma da, maddi problemler de diş etini hasta ediyor

Stres, diş eti hastalıklarına da davetiye çıkarıyor.

Boşanma, maddi problem veya kayıp gibi stres oluşturan faktörler, diş eti ve çevre dokulara zarar veriyor.

Günümüzün en önemli problemlerinden biri olan stres, ağız ve diş sağlığını da olumsuz etkiliyor. Stres, diş sıkmanın yanı sıra diş etini de hasta ediyor.

”Klinik çalışmalar ve sistematik derlemeler de stres ve diş eti hastalığı arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır” diyen Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gonca Çayır Tezal, stres ve diş eti ilişkisini açıkladı.

Diş eti hastalığının temel nedeni, ağız bakımının yetersiz olması ve buna bağlı olarak dişler ve ağızdaki yumuşak dokular üzerinde mikroorganizma yoğunluğu çok fazla olan biofilm yapının oluşmasıdır. Başlangıç nedeni bu olmakla beraber, diş eti hastalığı çok faktörlü bir hastalıktır. Ve diş eti sağlığını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır.

Stres diş eti tedavisini de olumsuz etkiler

Bireyleri strese ve depresyona sokan pek çok faktör bulunmaktadır. Sevilen birinin kaybedilmesi, boşanmalar, iş kaybı, maddi problemler gibi stres oluşturan faktörler,  kronik olarak diş eti ve çevre dokulara zarar verebilir. Bir bireyin belirli bir zaman süreci içerisinde spesifik bir hastalığa yakalanma olasılığı risk olarak bilinir. Stres; diş eti hastalıkları için değiştirilemeyen bir risk faktörüdür, yani risk belirleyicisidir.

Stresli bireylerde dişlerde sıkma ve gıcırdatma, daha çok sigara tüketimi de görülür. Bunlar da diş eti ve çevre dokulara zarar verebilir. Stres ayrıca vücutta adrenal korteksten kortizol hormonu üretimini arttırır.  Kortizol de, bizi hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemini baskılar. Diş eti hastalığı oluşumuna zemin hazırlar. Ayrıca uygulanan diş eti tedavisinin sonucunu da negatif yönde etkiler.

Sınav döneminde öğrenciler risk altında

Akut bir diş eti hastalığı olan nekrotizan, ilk olarak cephede savaşan askerlerin ağzında teşhis edilmiştir. Bu hastalık stres faktöründen oldukça etkilenmekte ve stres altında olan sınav dönemindeki öğrencilerde sıklıkla oluşmaktadır.

Ayrıca dişlerde çapraşıklık, uyumsuz dolgu ve protez varlığı gibi faktörler diş eti hastalığına yatkınlığı arttırmakta.  Diyabet varlığı ve sigara kullanımı da,  diş eti hastalıkları için risk faktörüdür. Genetik yatkınlık da, diş eti hastalıklarının oluşumu ve gelişiminde etkilidir. Bu faktörler dışında ergenlik ve hamilelik gibi hormonal durumlar da diş eti hastalıkları ile ilişkilidir.

Şule Yılmaz

(Visited 166 times, 1 visits today)