BioNTech yeni alttüre karşı araştırmalara başladı

BioNTech, aşıda yeni alttüre karşı değişiklik yapılıp yapılmayacağını belirlemek için araştırmalara başladı. Değişiklik yapılmasının gerekli olması halinde uyarlanmış aşı üç ayda hazır hale gelecek.

Avrupa’da en çok tercih edilen Covid-19 aşısını üreten Almanya merkezli BioNTech firması, Güney Afrika’da görülen ve Omicron adı verilen yeni alttürle ilgili daha fazla veri beklendiğini ve buradan yola çıkarak, Omikron’a karşı yeni aşı gerekip gerekmediğinin belirleneceği bildirildi.

AjansBizim haberine göre, BioNTech firmasından yapılan açıklamada, yeni alttürle ilgili araştırmalara başlandığı duyuruldu.

Bilimsel olarak B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni alttüre Dünya Sağlık Örgütü tarafından Yunan alfabesinden esinlenilerek Omicron adı verilmişti.

Firmadan verilen bilgiye göre, iki haftaya kadar elde edilecek yeni veriler sayesinde Omicron’un mevcut BioNTech aşısının sağladığı bağışıklıktan kaçıp kaçmadığı anlaşılabilecek. Yeni alttürün bağışıklıktan kaçtığının anlaşılması halinde aşıda buna uygun geliştirmeler yapılacak.

Firma, aşıda değişiklik yapılmasının gerekmesi halinde uygun aşının 1,5 aylık bir sürede yeniden hazırlanabileceğini ve Omicron’a karşı etkili BioNTech aşısının üç aylık bir zaman diliminde hazır olabileceğini duyurdu.

(Visited 10 times, 1 visits today)